Τζιρόνα – Σεβίλλη 5-1: Ξανά στη κορυφή με απολαυστικό Ντόβμπικ οι απίθανοι Καταλανοί (highlights)

Απίθανη Τζιρόνα επέστρεψε στις νίκες και με τον φοβερό Ντόβμπικ που πέτυχε καθαρό χατ ρικ μέσα σε έξι λεπτά πέρασε ξανά στη κορυφή της La Liga.

Συνεχίζουν να ονειρεύονται στη Καταλονία και γιατί όχι! Η ομάδα πετάει και έβαλε πέντε στη Σεβίλλη. Το σκορ άνοιξε η Σεβίλλη με τον Ρομέρο να σκοράρει στο ντεμπούτο του στην αρχική ενδεκάδα (0-1, 10ο λεπτό). Με ακόμα μια ανατροπή η Τζιρόνα διέλυσε την ομάδα του Φλόρες.

Ο Άρτεμ Ντόβμπικ με καθαρό χατ τρικ μέσα σε 6 λεπτά έφτασε τα 14 γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ της La Liga προσπερνώντας τον Μπέλιγχαμ που έχει 13.. O Ουκρανός χτύπησε στο 13ο λεπτό για την ισοφάριση (1-1), προβάδισμα έδωσε στο 15ο λεπτό (2-1) και το 3-1 διαμόρφωσε στο 19ο λεπτό! Η Τζιρόνα είχε και δοκάρι με τον Πόρτου!

Φυσικά δεν σταμάτησε εκεί…Ο Τσιγκάνκοφ σκόραρε και αυτός μετά από ασίστ του Σάβιο που έβγαλε ασίστ και στο πρώτο γκολ του Ντόβμπικ (4-1, 55ο λεπτό) και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 89ο λεπτό από τον Στουάνι που ήρθε από τον πάγκο (5-1).

Η Τζιρόνα πάτησε κορυφή (52β.) και έφυγε ένα πόντο από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης (51β.) που έχει παιχνίδι λιγότερο.