Θέλτα-Μπέτις 1-0: “Τρίποντο” με γκολάρα του Βέιγκα και χωρίς… προπονητή (hls)

Νίκη μετά από δύο σερί ήττες για την Θέλτα, η οποία επικράτησε 1-0 της Μπέτις στο "Μπαλαϊδος" με γκολ του Γκάμπρι Βέιγκα.

Η Θέλτα δεν είχε κερδίσει εντός έδρας την Μπέτις από τον Ιανουάριο του 2018 και τα κατάφερε τέσσερα χρόνια μετά χάρη στο γκολ ενός παιδιού που πιθανότατα στην τελευταία της νίκη να ήταν ball boy.

Ο Γκάμπρι Βέιγκα σκόραρε στο 9ο λεπτό, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Βίγκο με 1-0 και γνώρισε την αποθέωση από τους οπαδούς της ομάδας του.

Η Μπέτις έπαιζε με δέκα παίκτες από το 20′ λόγω αποβολής του Λουίς Φελίπε με κόκκινη μέσω VAR, με αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο να είναι εντελώς ακίνδυνη ενώ γλίτωσε λόγω του Ρούι Σίλβα το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος του Ναμπίλ Φεκίρ απέκρυψε το αριθμητικό μειονέκτημα, οι “βερδιμπλάνκος” είχαν τουλάχιστον τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες για το 1-1, όμως ο Μαρσεσίν ήταν ανίκητος.

Με τη νίκη αυτή η Θέλτα έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ η Μπέτις έμεινε στους 15.