Τζιρόνα-Σοσιεδάδ 3-5: Εκπληκτική ποδοσφαιρική παράσταση! (hls)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ με το εντυπωσιακό 5-3 απέναντι στη Τζιρόνα και έπιασε στη 5η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι με πολλές φάσεις, ωραία γκολ και πολλές διακυμάνσιες. Οι Βάσκοι προηγήθηκαν 1-0 μόλις στο 8΄με τον Σόρλοθ, αλλά μέσα σε ένα τετράλεπτο, οι Καταλανοί πέτυχαν δύο γκολ με Ρικέλμε και Αρνάου στο 23΄και στο 27΄. Πριν απάο την ανα΄παυλα όμως ο Νορβηγός Σόρλοθ πέτυχε το τρίτο του γκολ στα τελευταία δύο ματς, ισοφαρίζοντας 2-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στην επανάληψη και προηγήθηκαν εκ νεόυ με ωραία προσωπική ενέργεια από τον Καστεγιάνος, αλλά η συνε΄χεια ανήκε στην ομάδα του Ιμανόλ που σε λιγότερα από είκοσι λεπτά, πέτυχε τρία γκολ με τρεις διαφορετικούς σκόρερ, τους Μέντες (66΄), Θουμπιμέντι (71΄) και Κούμπο (84΄). Αυτή ήταν η 4η εκτός έδρας στα τελευταία 5 ματς σε Ισπανία και Γιουρόπα Λιγκ για τους Βάσκους.