Χιρόνα-Βαγιαδολίδ 2-1: Διατήρησε την παράδοση με γκολ στο τέλος (hls)

Η Χιρόνα νίκησε 2-1 την Βαγιαδολίδ, διατηρώντας την παράδοση που τη θέλει αήττητη στα 8 παιχνίδια που έχει δώσει στην έδρα της με την αντίπαλό της.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ κόντρα στη ροή, με τον Ρεϊνιέρ στο 21′ από την ωραία προσπάθεια του Γκαρθία. Το 1-1 έγινε στο 38′ με τη “φωτοβολίδα” του Μοντσού, ο οποίος ισοφάρισε την πρώην ομάδα του.

Σε χαμηλότερο τέμπο το δεύτερο μέρος, αλλά και πάλι η Βαγιαδολίδ απείλησε πρώτη με τον Μοντσού να πλασάρει πάνω σε αντίπαλο στο 58′. 6 λεπτά αργότερα ο Μπουένο αστόχησε με προβολή, για να χάσει την ευκαιρία και πάλι ο Μοντσού στο 71′.

Με την είσοδο στο τελευταίο 10λεπτο η ομάδα του Μίτσελ έδειξε να το πιστεύει περισσότερο, είχε 2 κεφαλιές του Καστεγιάνος άουτ στο 80 και το 82′, αλλά στο 88′ ήταν η τρίτη και φαρμακερή. Ο Μπουένο στο δεύτερο δοκάρι έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Ρομέου με τον ίδιο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το τελικό 2-1.