Μπέτις-Σοσιεδάδ 4-0: Φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα εφέτος!

Το υποτιθέμενο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής, ανάμεσα σε δύο ομάδες τις οποίες χώριζε ένας βαθμός, εξελίχτηκε σε μία έξοχη ποδοσφαιρική παράσταση για την απίθανη Μπέτις του Πελεγκρίνι.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή έναν αμυντικό, τον Άλεξ Μορένο που σκόραρε δις και είχε μία ασίστ, οι “βερδιμπλάνκος” έφτασαν σε αυτό το εντυπωσιακό 4-0 με σπάνια αποτελεσματικότητα, καθώς πέτυχαν 4 γκολ σε 5 τελικές στην εστία!

Μετά από την ασίστ του Ζοζέ που εκμεταλλεύτηκε την α΄στοχη έξοδο του Ρεμίρο, ο Μορένο άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια η Σοσιεδάδ πίεσε για την ισοφάριση, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Πόρτου νικήθηκε από τον Ρουί Σίλβα.

Στην επανάληψη μέσα σε 23 λεπτά η Μπέτις πέτυχε άλλα τρία τέρματα με την κεφαλιά του Χουάνμι στο 57΄μετά την ωραία σέντρα του Μορένο, το δεξί πλασέ του Φεκίρ στο 66΄και το 2ο προσωπικό τέρμα του Μορένο στο 79΄λεπτό, στην πιο ευρεία νίκη των Ανδαλουσιάνων στη La Liga, μετά από τον Σεπτέμβριο του 2017, όταν και τότε είχε επιβληθεί 4-0 της Λεβάντε.