Φέγενορντ – Σπάρτα Ροτ. 4-0: Απροβλημάτιστα (hls)

Η Φέγενορντ επικράτησε της Σπάρτα με σκορ 4-0 χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία στο ντέρμπι του Ρότερνταμ

Κανένα πρόβλημα δε συνάντησε η Φέγενορντ υποδεχόμενη στο ντέρμπι του Ρότερνταμ τη Σπάρτα για την 21η αγωνιστική. Οι παίκτες του Άρνε Σλοτ κυριάρχησαν από την αρχή και καθόλη τη διάρκεια του ματς, ενώ δεν απειλήθηκαν παρά μόνο σε μια περίπτωση όταν τα πάντα είχαν κριθεί.

Ο Κόκτσου άνοιξε το σκορ μόλις στο τέταρτο λεπτό, στο ενδέκατο ο Γιάχανμπανκς σημείωσε το 2-0, ενώ ο Τιλ με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Με αυτή τη νίκη η Φέγενορντ πλησίασε στο βαθμό τη δεύτερη Αϊντχόφεν.