Κρεμονέζε – Μόντενα 4-2 παρ.: Πρόκριση – θρίλερ στους «16» (hls)

Η Κρεμονέζε πήρε την πρόκριση στους «16» του Κόπα Ιτάλια κόντρα στη Μόντενα μετά από ματς - θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση.

Η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλβίνι, έπαιζε από το 22′ με δέκα λόγω αποβολής του Μανίνο, ενώ προηγήθηκε 2-0 χάρη στα γκολ των αλλαγών Οκερέκε (77′) και Αφένα – Τζιάν (84′).

Ωστόσο…κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση, με τον Ντιό να κερδίζει πέναλτι και να εκτελεί εύστοχα στο 89′ για το 2-1, ισοφαρίζοντας στην αμέσως επόμενη φάση σε 2-2!

Τελικά οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν στην παράταση και μία έτερη αλλαγή των γηπεδούχων, ο Σερνίκολα, έκλεισε ραντεβού με την πρόκριση στην επόμενη φάση χάρη σε δύο γκολ με ωραία σουτ στο 111′ και το 120′.

Κρεμονέζε (Αλβίνι): Σαρ – Γκιλιόνε (58′ Χέντρι), Άιβου, Βάσκες (78′ Σερνίκολα), Κουαλιάτα – Ατσέλα (58′ Ασκασίμπαρ), Εσκαλάντε – Μπάες (58′ Μπάες), Μιλανέζε (68′ Αφένα – Τζιάν), Μπουοναϊούτο (105′ Καστανιέτι) – Τσατζού.
Μόντενα (Τέσερ): Σέκουλιν – Ουκαντά, Ντε Μαϊό, Πιατσεντίνι, Πόνσι – Ντούκα (74′ Περγκρέφι), Μανίνο, Ρεντζέτι (61′ Μαρσούρα) – Μόστι (74′ Τζέρλι), Τζιοβανίνι (61′ Αρμελίνο), Μπονφάντι (46′ Ντιό, 98′ Φαλτσινέλι).