Στόουκ-Γουότφορντ 1-2: Ανέβηκαν στην 2η θέση οι φιλοξενούμενοι (hls)

Η Γουότφορντ νίκησε με 2-1 την Στόουκ Σίτι στο «Μπριτάνια» για την 26η αγωνιστική της Championship.

Μ’ αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στην 2η θέση του πίνακα πιάνοντας την Σουόνσι η οποία έχει ένα ματς λιγότερο αυτό με την Μπρέντφορντ.
Το πρώτο ημίχρονο ήταν ανιαρό, χωρίς φάσεις κι ένταση, με την Στόουκ να έχει την κατοχή.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, με τους γηπεδούχους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 52’ όταν ο Μπάκμαν είπε όχι σε εξαιρετικό σουτ του Άλεν.

Στο 63’ ο Μπούρσικ ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο και η Γουότφορντ κέρδισε πέναλτι.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός, Τρόϊ Ντίνι για να κάνει το 0-1.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ντίνι έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ισμαϊλα Σαρ ο οποίος με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 0-2.

Ο Μάϊκ Ο’ Νηλ έριξε τον Φλέτσερ στο ματς και ο Σκοτσέζος τον δικαίωσε στο 83’ ότ5αν μετά από πάσα του Άλεν πλάσαρε ιδανικά τον Μπάκμαν για το 1-2.

Η Στόουκ θα μπορούσε να ισοφαρίσει στο 90+6 αλλά η κεφαλιά του Σούταρ έφυγε λίγο έξω από την εστία του τερματοφύλακα της Γουότφορντ.