Γαλλία-Μαυροβούνιο 73-67: Κορντινιέ και Λάνγκ «έσβησαν» την «λαχτάρα» (hls)

Οι Γάλλοι απέφυγαν την έκπληξη στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου κυπέλλου, έχοντας επιμέρους σκορ 24-11 στην τελευταία περίοδο.

Το Μαυροβούνιο «λαχτάρησε την ασημένια Ολυμπιονίκη Γαλλία, στο Πό για 29 λεπτά, προηγήθηκε με 46-56, αλλά στην τέταρτη περίοδο, οι «τρικολόρ» με πρωταγωνιστές τους Ισάια Κορντινιέ και τον Νίκολας Λάνγκ (3/3 τρίποντα-1 δίποντο), έκαναν νικηφόρα (73-67) πρεμιέρα στον Ε’ όμιλο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου κυπέλλου 2023.

ΕΔΩ ΤΑ HIGHLIGHTS

Οι φιλοξενούμενοι (χωρίς τους Ντούμπλιεβιτς και Βούτσεβιτς) ήταν καλύτεροι στο πρώτο δεκάλεπτο (13-22), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο και με τον Κορντινιέ να πετυχαίνει 7 συνεχόμενους πόντους, μείωσαν σταδιακά και ισοφάρισαν στο τέλος του ημιχρόνου (38-38). Η γαλλική ορχήστρα που παιάνιζε στις εξέδρες του «Sports Pale», έδινε ρυθμό στον Τζάστιν Κόμπς και τον Βλάντιμιρ Μιχαίλοβιτς, οι οποίοι αποτελέσαν την μόνιμη απειλή για το γαλλικό καλάθι και ενώ το Μαυροβούνιο, δεν είχε σκορ μέσα στην ρακέτα των γηπεδούχων από τους Νίκολιτς και Ράντοβιτς, παρά το 11-18 που πέτυχε στην 3η περίοδο.

Η Γαλλία έπαιξε με αλλαγές στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κουράσει και να εξουδετερώσει σταδιακά τους δυο περιφερειακούς παίκτες του Μαυροβουνίου και από το 46-56, οι παίκτες του Κολέ μείωσαν σε 60-61 και ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, με επιμέρους σκορ 24-11 στην τελευταία περίοδο.

Δεκάλεπτα: 13-22, 38-38, 49-56, 73-67