Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Η αλλαγή διαιτητή (vid)

Το ντέρμπι "αιωνίων" του 2000 τα είχε όλα. Γκολ, θέαμα αλλά και αλλαγή διαιτητή, κάτι όχι ιδιαίτερα συνηθισμένο. Δεν είχε νικητή αφού οι "αιώνιοι" έμειναν σε ισοπαλία με σκορ 2-2.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ο διαιτητής Σπύρος Παπαδάκος ένιωθε ενοχλήσεις. Δέχθηκε πρώτες βοήθειες όμως η κατάσταση δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα.

Επτά λεπτά αργότερα και παρά τις προσπάθειες που κατέβαλε ούτως ώστε να συνεχίσει κανονικά και να ολοκληρώσει το ντέρμπι, ο διαιτητής της αναμέτρησης αποχώρησε αρκετά νωρίς.

Όπως ορίζει ο κανονισμός, ο 4ος διαιτητής του αγώνα, στην προκειμένη περίπτωση, ο Νίκος Αγγελάκης, τον αντικατέστησε για να διευθύνει την κόντρα Ολυμπιακού που ήταν αν μη τι άλλο συναρπαστική.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν προβάδισμα με γκολ του Γιώργου Ανατολάκη στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας. Ο Γκαλέτο έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία στο 16′ ενώ ο Φάνης Γκέκας έδωσε προβάδισμα στους “πράσινους” στο 80ο λεπτό.

Το τελικό αποτέλεσμα (2-2) διαμόρφωσε ο Αλέξης Αλεξανδρής απαντώντας άμεσα και ισοφαρίζοντας στο 81′.