Στον τελικό η Λαμία!

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, η Λαμία επέστρεψε από την... κόλαση στον Παράδεισο, νίκησε με 3-2 σετ τον Παναθηναϊκό και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Την πρόκρισή της για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε τελικό κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Λαμία επικρατώντας σε συναρπαστικό ημιτελικό 3-2 σετ (24-26, 25-21, 19-25, 30-28, 19-17) του Παναθηναϊκού στο “Δημήτρης Βικέλας” της Σύρου.

Οι “πράσινοι” είχαν τρία χαμένα ματς μπολ στο τέταρτο σετ και δύο στο πέμπτο με την Λαμία να αποδεικνύεται εφτάψυχη αφού από το τρίτο σετ έπαιζε χωρίς τον βασικό της διαγώνιο Τσούροβιτς ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε. Καθοριστικός για τη νίκη αποδείχθηκε ο Σφενδυλάκης ο οποίος είχε δύο μπλοκ στις κόντρα επιθέσεις του Παναθηναϊκού για το ματς στο τέταρτο σετ.

Στο πρώτο σετ η Λαμία ξέφυγε για πρώτη και τελευταία φορά στο 8-5. Οι «πράσινοι» αντέδρασαν και απέναντι στους νευρικούς παίκτες του Ανδρεόπουλου έφθασαν πρώτοι στο σετ μπολ με επίθεση του Γκορμπάτκοφ. Η Λαμία ισοφάρισε με λάθος σέρβις του Πανταλέοντα αλλά με επίθεση του Ζουπάνι και άσσο του Γκρομπάτκοφ το σετ πήγε σε «πράσινα» χέρια με 26-24. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να εκπλήσσουν την αντίπαλό τους όταν προηγήθηκαν με 9-6 στο δεύτερο σετ.

Το σερβίς του Χατζηλιάδη έβαλε σε μπελάδες την υποδοχή του Καζάζη με τη Λαμία να προσπερνά με 10-9. Η διαφορά έφθασε τους έξι πόντους, 21-15 και όλοι πίστεψαν ότι η Λαμία θα .καθάριζε άνετα το σετ. Όλοι εκτός του Πιπέργια ο οποίος με φλότινκ σέρβις κατέστρεψε την υποδοχή των Χατζηηλιάδη και Ανάγκου, έγραψε σερί 6-0, ισοφαρίζοντας το σετ σε 21-21. Οι «πράσινοι» όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν το ψυχολογικό πλεονέκτημα που είχαν με τη Λαμία να απαντά με δικό της σερί 4-0 και να τελειώνει το σετ με 25-21. Το τρίτο σετ είχε άγρια ομορφιά.

Η Λαμία έχασε νωρίς νωρίς τον βασικό της διαγώνιο Τσούροβιτς ο οποίος σε επίθεση του στο 3-2 «προσγειώθηκε» στο πόδι του Αγγελόπουλου και υπέστη διάστρεμμα. Με τον Ανάγνου πάντως διαγώνιο η Λαμία προηγήθηκε με 19-16 και έδειξε να ελέγχει το σετ. Εκεί όμως έγινε απίστευτη ανατρποπή με σέρβερ τον Πρωτοψάλτη. Οι «πράσινοι» με δύο μπλοκ του Αγγελόπουλου πάνω στον Σιμεούνοβιτς, λάθη των παικτών του Ανδρεόπουλου και αποφασιστικές κόντρα επιθέσεις του Γκρομπάτκοφ έτρεξαν σερί 9-0 και πήραν με 25-19 το σετ και το προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό.

Απίστευτο τέταρτο σετ
Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟ με την ψυχολογία ανεβασμένη προηγήθηκε 9-7 αλλά γρήγορα η Λαμία γύρισε στο σετ όταν και με σερί 7-3 προηγήθηκε με 14-12. Εκεί ο ΠΑΟ με σούπερ Κοτσιλιάνο μπήκε στο σετ και ανέτρεψε τα μέχρι εκείνη τη στιγμή δεδομένα. Πήρε προβάδισμα με 15-14, και με σερί 3-0 ξέφυγε 18-15. Ανέβασε την διαφορά στο +4, 20-16, η Λαμία μείωσε στον πόντο, 20-19 και το σετ έγινε ντέρμπι. Στο 23-21 ο Κοτσιλιάνος κάρφωσε άουτ, ο Κόβατς πήρε άσσο με λάθος υποδοχή του Δαρίδη με το σκορ να γίνεται 23-23.

Ο Κοτσιλιάνος έγραψε το 24-23, ο Χατζηηλιάδης ισοφάρισε (έβγαλε απίστευτη άμυνα ο Ζουπάνης χωρίς όμως αποτέλεσμα) με τον Γκορμπάτκοφ να δίνει νέο ματς μπολ στον Παναθηναϊκό. Στην κόντρα επίθεση για την πρόκριση ο Κοτσιλιάνος δέχθηκε μπλοκ από τον Σφενδυλάκη με τη Λαμία να ισοφαρίζει σε 25-25. Νέος πόντος του Κοτσιλιάνου, βάζει και πάλι τον ΠΑΟ μπροστά  με 26-25 αλλά και πάλι ο Σφενδυλάκης χαλάει την κόντρα επίθεση του Γκρομπάτκοφ για το 26-26. Από τον ίδιο παίκτη γράφτηκε το 27-26 της Λαμίας με τους υποδοχείς του ΠΑΟ να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το ράλι συνεχίστηκε με τον Πρωτοψάλτη να ισοφαρίζει σε 27-27.

Νέο μπλοκ του Σιμεούνοβιτς στον Γκρομπάτκοφ και η Λαμία προηγείται με 28-27 αλλά ο Πρωτοψάλτης ισοφαρίζει 28-28.  Ο Χατζηηλιάδης δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα, 29-28 με τον ίδιο παίκτη να ισοφαρίζει τα σετ σε 2-2 με πλασέ για το 30-28.  Στο πέμπτο σετ η Λαμία προηγήθηκε η Λαμία με 8-7 αλλά ο ΠΑΟ με σερί 3-0 πήρε κεφάλι στο σκορ με 10-8 και 11-9. Η Λαμία ισοφάρισε σε 11-11, ο ΠΑΟ προηγήθηκε και πάλι με 13-11 αλλά και πάλι η Λαμία τον έπιασε στο 13-13.

Ο Πρωτοψάλτης διαμόρφωσε το 14-13 με τη Λαμία να διαμαρτύρεται για άουτ επίθεση. Ο ίδιος παίκτης έχασε κόντρα επίθεση για το 15-13 με τη Λαμία να ισοφαρίζει σε 14-14. Λάθος του Χατζηηλιάδη έδωσε προβάδισμα, 15-14 στον ΠΑΟ με τον Κοτσιλιάνο να χάνει νέα κόντρα επίθεση. Ο Χατζηηλιάδης με επίθεση έγραψε το 16-15 για τη Λαμία με τον Αγγελόπουλο να ισοφαρίζει σε 16-16. Νέος πόντος του Χατζηηλιάδη για το 17-16 της Λαμίας αλλά ο Κοτσιλιάνος ισοφαρίζει 17-17. Ο Καραμπέτσος έδωσε δεύτερη κίτρινη κάρτα καθυστέρησης στον πάγκο του ΠΑΟ και η Λαμία χωρίς ιδρώτα έγραψε το 18-17. Ο Κοτσιλιάνος κάρφωσε άουτ και η Λαμία προκρίθηκε στον τελικό με 19-17.

Λαμία (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (3 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 22 (20/39 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 44% άριστες), Κόβακς 13 (8/10 επ., 4 μπλοκ), Παντακίδης 6 (6/9 επ.), Σιμεούνοβιτς 28 (26/48 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Τσούροβιτς 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), (λίμπερο Γκαράς, 82% υπ. – 59% άριστες), Βλαχόπουλος, Ανάγνου 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 3.
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Ζουπάνης 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Αγγελόπουλος 4 (3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 18 (18/39 επ., 78% υπ. – 59% άριστες), Γκορμπάτκοφ 16 (15/39 επ., 1 άσο), Κοτσιλιάνος 20 (18/36 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 24% άριστες), Πανταλέων 11 (6/13 επ., 4 μπλοκ), (λίμπερο Δαρίδης, 75% υπ. – 39% άριστες), Πιπέργιας 2, Στίγγας.