Επανήλθαν οι Φινλανδοί

31/08/2014 • 19:15

Η συντριπτική ήττα από τους Αμερικανούς την πρώτη μέρα του Μουντομπάσκετ, φαίνεται πως ξεχάστηκε οριστικά από τους Φινλανδούς που πήραν τη νίκη με 81-76 κόντρα στην Ουκρανία για τον τρίτο όμιλο του τουρνουά.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά την ομάδα του Μάικ Φρατέλο με 22-20, με τους Ουκρανούς να διατηρούν το προβάδισμά τους και στο ημίχρονο (35-37).

Το... «μπαμ», έγινε από τους παίκτες του Ντέτμαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Με σερί 19-0 οι Φινλανδοί προηγήθηκαν ακόμα και με 18 (57-39) και παρά το ότι οι Ουκρανοί πλησίασαν μέχρι τους 5 (57-52) στο 30', οι βορειοευρωπαίοι επανέφεραν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το φινάλε να τους βρίσκει νικητές με 81-76.

Χαφ με 23 και Κοπόνεν με 14 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές, ενώ Τζέτερ (24) και Πουστοζβόνοφ (15) ξεχώρισαν από πλευράς Ουκρανών. Στο 1-1 πλέον και οι δύο ομάδες.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-37, 57-52, 81-76

23/10/2019 • 08:00

Απειλούν οι "κοιμισμένοι γίγαντες" σε Λισαβόνα, Άμστερνταμ και Χάντερσφιλντ

Καλά παιχνίδια περιμένουμε σε Άμστερνταμ, Μιλάνο και Λισαβόνα με μικρό αβαντάζ των γηπεδούχων αλλά τις Τσέλσι και Λιόν να "χτυπήσουν" στις όποιες ατέλειες των αντιπάλων τους. Παραγωγικά περιμένουμε και τα τρία ματς της Αγγλικής League One