Πέρασε στα ημιτελικά η Αντρεέσκου (video)

Η Μπιάνκα Αντρεέσκου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ελιζέ Μέρτενς με 2-1 σετ (3-6, 6-2, 6-3) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπελίντα Μπέντσιτς.

Η Μπιάνκα Αντρεέσκου κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ελιζέ Μέρτενς με 2-1 σετ (3-6, 6-2, 6-3) και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπελίντα Μπέντσιτς. Η τενίστρια από τον Καναδά έδειξε για μια ακόμα φορά πως είναι σε εξαιρετική κατάσταση και πανηγύρισε την έβδομη νίκη της σε αγώνα κόντρα σε αθλήτρια του Top 10 σε ισάριθμα ματς, το τελευταίο διάστημα.

Η 19χρονη Αντρεέσκου αναμένεται να βρεθεί την ερχόμενη εβδομάδα στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης, μετά την πορεία της στο τουρνουά της Νέας Υόρκης. Η αντίπαλός της στα ημιτελικά, είχε αφήσει εκτός συνέχειας την Ντόνα Βέκιτς. Στον άλλο ημιτελικό, η Σερένα Ουίλιαμς θα αντιμετωπίσει την Ελίνα Σβιτολίνα.