Μπερετίνι: Πρωταθλητής στο Queen’s

Ο Ματέο Μπερετίνι πραγματοποίησε ακόμα μια μεστή εμφάνιση στο cinch Championships και κατέκτησε το τρόπαιο της διοργάνωσης. Αντίπαλος του στον μεγάλο τελικό ήταν ο Κάμερον Νόρι.

Ο Ιταλός τενίστας κέρδισε δύσκολα τον άκρως ανταγωνιστικό Βρετανό με 6-4, 6-7(5), 6-3, μετά από δύο ώρες αγώνα.

Στο 1ο σετ του παιχνιδιού το Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη της ATP πραγματοποίησε μόλις ένα break στο σερβίς του αντιπάλου του, όμως ήταν αρκετό για να του δώσει το προβάδισμα (1-0 σετ, 6-4), καθώς ο ίδιος κράτησε ανέπαφο το δίκο του.

Στο 2ο σετ της αναμέτρησης κανένας από τους δύο αθλητές δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε tie break. Εκεί ο Νόρι ήταν ψυχραιμότερος και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στο 3ο και τελευταίο σετ ο Μπερετίνι ήταν αποφασισμένος να πάρει την πολυπόθητη νίκη και τα κατάφερε. Άσκησε μεγάλη πίεση στο Νο41 του κόσμου, έχοντας εκπληκτικό 1ο σερβίς (13/14, 93%) και πανηγύρισε τον τίτλο στην πρωτεύουσα της Αγγλίας.