Ολυμπιακός – Σπλιτ 12-10, αήττητη η ομάδα του Βλάχου (vid)

Αήττητος παρέμεινε ο Ολυμπιακός μετά και την αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο LEN Champions League.
Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε της Σπλίτ με 12-10 παίζοντας καταπληκτικό πόλο καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Στο πρώτο 8λεπτο οι ερυθρόλευκοι είχαν άμυνα από ατσάλι και στην επίθεση κατάφεραν σκοράρουν 4 γκολ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 4-1.
Άλλα τέσσερα γκολ, με 4 στο σύνολο για τον Φιλίποβιτς, για τον Ολυμπιακό στο 2ο 8λεπτό κλείνοντάς το στο 8-4.

Στον ίδιο εντυπωσιακό ρυθμό οι πρωταθλητές σκόραραν… ταρίφα 4 τερμάτων δεχόμενοι και πάλι 3, τελειώνοντας την 3η περίοδο με 12-7.
Στην 4η περίοδο οι ερυθρόλευκοι έκαναν “κοιλιά” έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και στην άμυνα, στην οποία δέχτηκαν σερί 3-0 (12-10) και δεν σκόραραν στην επίθεση μέχρι και το τέλος της. Το καλό για την ελληνική ομάδα ήταν πως δεν δέχτηκε άλλο γκολ μέχρι το τέλος κατακτώντας μία ακόμη νίκη.