Αδοξο και πικρό “αντίο”

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τη Ζενίτ με 3-0 στο «Σπύρος Λούης» και αποχαιρέτησε άδοξα τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Μοιραίος παίκτης για τον «δικέφαλο» ήταν ο Ίσμαελ Μπλάνκο, ο οποίος στο 40′ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Αν ο «Ζορό» είχε σκοράρει σε εκείνο το σημείο, ενδεχομένως όλα να ήταν διαφορετικά. Μπουκχάροφ (43′), Ροσίνα (67′) και Ντενίσοφ (88′) οι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Το κλίμα στο παγωμένο «Σπύρος Λούης» πριν την έναρξη του αγώνα ήταν εορταστικό. Ο κόσμος της ΑΕΚ είχε στήσει ένα… μίνι πάρτι, όμως η καλεσμένη, όχι μόνο αδιάφορη δεν αποδείχθηκε, αλλά συνέχισε τις εξαιρετικές της εμφανίσεις στο Europa League και ολοκλήρωσε τη φάση των ομίλων, με το απόλυτο των βαθμών, σημειώνοντας έξι νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Η «Ένωση» πέταξε στα… σκουπίδια μία τεράστια ευκαιρία να περάσει στους «32» της διοργάνωσης και να ακολουθήσει τους ΠΑΟΚ και Αρη στην κλήρωση της Παρασκευής. Αντ’ αυτού, οι «κιτρινόμαυροι» θα… καθίσουν στον καναπέ και μαζί με τους «αιώνιους» θα παρακολουθούν τις ομάδες της Θεσσαλονίκης να αγωνίζονται στην Ευρώπη τη νέα χρονιά.

Μάλιστα το χειρότερο και πιο… πικρό για τους «κιτρινόμαυρους» είναι ότι αποκλείστηκαν στην ισοβαθμία με την Αντερλεχτ (στα μεταξύ τους ματς υπερείχε η βελγική ομάδα η οποία είχε κερδίσει στο «σπίτι» της και είχε έρθει ισόπαλη στο «Σπύρος Λούης»), η οποία επικράτησε με 2-0 της Χάιντουκ και δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «δώρο» της Ζενίτ.

Τα πλάνα των δύο τεχνικών
Ο Μανόλο Χιμένεθ «κατέβασε» την ΑΕΚ με διάταξη 4-3-3. Ο Σάχα επέστρεψε κάτω από την εστία της «Ένωσης», η αμυντική της τετράδα όμως έμεινε και πάλι η ίδια. Γιάχιτς και Καράμπελας στα άκρα, Μανωλάς και Δέλλας στο κέντρο της. Οι Μάκος, Γκέντσογλου και Καφές συνέθεταν την τριάδα της μεσαίας γραμμής, με τους Σκόκο (αριστερά) Μπλάνκο (δεξιά) και Λυμπερόπουλο (κορυφή) να αποτελούν την επιθετική τριπλέτα του «δικεφάλου».

Παρόμοια ήταν η τακτική που επέλεξε και ο Λουτσιάνο Σπαλέτι. Ο Ιταλός τεχνικός «κατέβασε» την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης επίσης με 4-3-3, χρησιμοποιώντας τον Μαλαφέεφ κάτω από τα γκολπόστ και αμυντική τετράδα τους Ντενίσοφ, Μπρούνο Αλβες, Λόμπαερτς και Ουμποτσάν (από τα δεξιά προς τα αριστερά). Ο Λούκοβιτς ήταν ο «καθαρός» αμυντικός χαφ, έχοντας μπροστά του τους Σιρόκοφ και Ζιριάνοφ. Στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής βρίσκονταν οι Ροσίνα (δεξιά) και Λάζοβιτς (αριστερά), ενώ ο Μπουκχάροφ, ήταν ο μοναδικός προωθημένος των φιλοξενούμενων.

Ο μοιραίος Μπλάνκο και ο τιμωρός Μπουκχάροφ
Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Ζενίτ να αναλαμβάνει από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλεί την εστία του Σάχα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή της και να ισορροπεί το παιχνίδι. Μάλιστα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 15′ όταν ο Μαλαφέεφ έδιωξε σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου.

Όσο ο χρόνος κυλούσε η «Ένωση» έδειχνε ότι βρίσκει καλά πατήματα στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε με σωστό τρόπο να «χτυπήσει» στην κόντρα. Παράλληλα διατηρούσε μακριά από την εστία του Σάχα τους πρωταθλητές Ρωσίας. Έτσι στο 39′ μετά τη σέντρα του Καράμπελα και την πανέξυπνη ενέργεια του Μπλάνκο να αφήσει τη μπάλα για τον Σκόκο, ο τελευταίος την «τσίμπησε» προ του Λούκοβιτς, ο οποίος τον ανέτρεψε εντός της περιοχής, μην αφήνοντας περιθώριο στον Γάλλο διαιτητή, Σαΐντ Ενζιμί από το να καταλογίσει την «εσχάτη των ποινών».

Ο «Ζορό» θέλησε να επεκτείνει το σερί σκοραρίσματός του, όμως μάλλον… φοβήθηκε το μπόι του Μαλαφέεφ, επέλεξε να εκτελέσει ψηλά το πέναλτι και έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα της Ζενίτ. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 43′ ένα λάθος γύρισμα του Λυμπερόπουλου έδωσε τη δυνατότητα στον Σιρόκοφ να βγάλει την κάθετη πάσα στον Μπουκχάροφ και ο τελευταίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή -και αφού η μπάλα κόντραρε στον Μανωλά- νίκησε τον Σάχα και άνοιξε το σκορ, παγώνοντας το ήδη… κρύο λόγω της χαμηλής θερμοκρασίας «Σπύρος Λούης».

Ρίσκο δίχως αντίκρισμα
Ο Μανόλο Χιμένεθ βλέποντας το πρώτο δεκάλεπτο να κυλά με την ΑΕΚ να μην μπορεί να απειλήσει πήρε την απόφαση να αλλάξει τακτική και να παίξει 4-2-3-1, ρίχνοντας τον Μπερνς στον αγωνιστικό χώρο ως δεξί χαφ, στη θέση του Γκέντσογλου και περνώντας τον Μπλάνκο στην κορυφή. Το ματς στα επόμενα πέντε λεπτά απέκτησε άγρια ομορφιά με φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, όμως οι δύο τερματοφύλακες δεν νικήθηκαν.

Λυμπερόπουλος (δύο φορές), Μπλάνκο και Μπερνς είχαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες να σκοράρουν μέσα σε διάστημα δέκα λεπτών, όμως η μπάλα δεν έκανε το χατίρι της «Ένωσης», η οποία στο ίδιο διάστημα απειλήθηκε σε τρεις περιπτώσεις και στην τέταρτη στο 67’… κάηκε. Το ρόλο του… εμπρηστή ανέλαβε ο Ροσίνα, ο οποίος με υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ μέσα από την περιοχή, άφησε άγαλμα τον Σάχα και άφωνους τους οπαδούς του «δικεφάλου».

Ο Ισπανός τεχνικός γνωρίζοντας πως η Αντερλεχτ την ίδια ώρα ήταν μπροστά στο σκορ επί της Χάιντουκ αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα. Στο 74′ αντικατέστησε τον Δέλλα με τον Ντιόπ προκειμένου να ανεβάσει πιο ψηλά την ομάδα του και στο 80′ έριξε στον αγωνιστικό χώρο τον Λεονάρντο, αντί του Μάκου. Παρά τις κινήσεις που έκανε και με εξαίρεση μία κεφαλιά του Μανωλά στο 83′, δεν μπόρεσε να αλλάξει την εις βάρος της ομάδας του κατάσταση. Ο επίλογος του άδοξου αποκλεισμού από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ολοκληρώθηκε στο 88′ με τον Ντενίσοφ να «υπογράφει» την πέμπτη νίκη της Ζενίτ σε έξι αγώνες με αντίπαλο την ελληνική ομάδα.

H εξέλιξη του αγώνα…
1′: Έναρξη της αναμέτρησης
6′: Σέντρα του Ροζίνα από δεξιά, κεφαλιά του Μπουκάροφ που δεν απείλησε τον Σάχα
11′: Η Ζενίτ έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς κάποια αξιόλογη προσπάθεια μέχρι στιγμής
15′: Πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ με τον Μαλαφέεφ να διώχνει σε κόρνερ την μπάλα μετά από μακρινό σουτ του Λυμπερόπουλου
21′: Το παιχνίδι έχει ισορροπήσει και η ΑΕΚ δείχνει να έχει ανεβάσει το ρυθμό της μετά τα πρώτα 20 λεπτά
29′: Δύο διαδοχικά κόρνερ για την ΑΕΚ, ένα σε κάθε πλευρά, τα εκτέλεσε ο Σκόκο, αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτα
35′: Μακρινό σουτ του Ροζίνα, η μπάλα πέρασε άουτ
37′: Κίτρινη κάρτα στον Μανωλά για επικίνδυνη προβολή στον Λάζοβιτς
39′: Πέναλτι για την ΑΕΚ, με τον Λούκοβιτς να ανατρέπει τον Σκόκο που πήγε πρώτος στην μπάλα μετά από σέντρα του Καράμπελα
39′: Κίτρινη κάρτα στον Λούκοβιτς
40′: Ο Μπλάνκο από την “άσπρη βούλα” στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ και χάνει μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ
43′: ΓΚΟΛ (0-1): Η Ζενίτ έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου και βγήκε στην αντεπίθεση, με τον Μπουκάροφ να σουτάρει υπό την πίεση του Μανωλά και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Σάχα
45′: Λήξη του πρώτου μέρους

46′: Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο
54′: Ο Μπερνς πέρασε στη θέση του Γκέντσογλου. Ο Μανόλο Χιμένεθ επιχειρεί να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του
56′: Ο Λάζοβιτς σούταρε από πλάγια θέση αριστερά μέσα στην περιοχή, ο Σάχα έδιωξε με τα πόδια κρατώντας ζωντανή την ΑΕΚ
60′: Φάουλ του Σκόκο από μακρινή απόσταση, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, Μπλάνκο και Λυμπερόπουλος δεν μπόρεσα να την βρουν στην πορεία της, με αποτέλεσμα ο Μαλαφέεφ να απομακρύνει
62′: Σέντρα σουτ του Λυμπερόπουλου από δεξιά, ο Μπλάνκο δεν μπόρεσε, νέα ευκαιρία χάθηκε για την ΑΕΚ, που δείχνει να ανεβάζει την απόδοσή της
64′: Ο Μπερνς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ο Σιρόκο έβαλε την κόντρα στο σουτ του Αυστραλού και η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι
66′: Δυνατό σουτ του Σιρόκο, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Σάχα
68′: ΓΚΟΛ (0-2) Ο Ροσίνα έπιασε ένα τεχνικό πλασέ από πλάγια θέση δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Σάχα έμεινε “άγαλμα” και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του, παγώνοντας ακόμα περισσότερο την ήδη παγωμένη ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ
72:
Κάρτα στον Μάκο για θέατρο
74′: Ο Ντιόπ στη θέση του Δέλλα
74′: Ο Χούστι στη θέση του Λάζοβιτς
78′: Ο Ιόνοφ αντί του Ζιριάνοφ
80′: Ο Λεονάρντο στη θέση του Μάκου
83′: Φάουλ του Σκόκο από δεξιά, γυριστή κεφαλιά του Μανωλά, μπλόκαρε σταθερά ο Μαλαφέεφ
83′: Ο Κανουνίκοφ στη θέση του Μπουκάροφ
86′: ΓΚΟΛ (0-3) Ο Ντενίσοφ μετά από μία ακόμη μία φαρμακερή αντεπίθεση των Ρώσων σκοράρει και ανεβάζει και άλλο το δείκτη του σκορ
90’+: Λήξη του αγώνα

Γήπεδο: “Σπύρος Λούης”
Διαιτητής: Σαΐντ Ενζιμί (Γαλλία)
Βοηθοί: Ολιβιέ Τουάλ (Γαλλία), Ρούντι Μπουκέ (Γαλλία)
Επιπρόσθετοι βοηθοί: Φρεντερίκ Κανό (Γαλλία), Φρέντι Χαρκέ (Γαλλία)
4ος: Φιλίπ Μαλίζ

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας (74′ Ντιόπ), Γκέντσογλου (54′ Μπερνς), Μάκος (80′ Λεονάρντο), Καφές, Μπλάνκο, Σκόκο, Λυμπερόπουλος
Στον πάγκο: Αραμπατζής, Αργυρίου, Λαγός, Νασούτι

Ζενίτ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μαλαφέεφ, Ντενίσοφ, Ουμποτσάν, Μπρούνο Αλβες, Λόμπαερτς, Λούκοβιτς, Σιρόκοφ, Ζιριάνοφ (84′ Ιόνοφ), Ροσίνα, Λάζοβιτς (74′ Χούσζτι), Μπουκχάροφ (83′ Κασουνίκοφ)