“Πάγωσε” το Ρότερνταμ ο Μπέρναρντ

Με δύο γκολ του Βραζιλιάνου Μπέρναρντ, η Σαχτάρ πέρασε με 1-2 από το Ρότερνταμ κόντρα στη Φέγενορντ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Μπέργκουις στο 8′ άνοιξε το σκορ για τους Ολλανδούς, ωστόσο η απάντηση της Σαχτάρ ήρθε στο 24′ με το πρώτο γκολ του Μπέρναρντ για το 1-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Βραζιλιάνος, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο 54ο λεπτό αξιοποιώντας την μπαλιά του Μπούτκο, γράφοντας το τελικό 1-2.

Μάλιστα, οι Ουκρανοί ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρακίτσκι στο 75′ με δεύτερη κίτρινη, εξέλιξη όμοως που ουδέποτε επηρέασε το αποτέλεσμα του ματς.

Έτσι, η Σαχτάρ έμεινε μόνη δεύτερη στον 6ο όμιλο με 6 πόντους, την ίδια ώρα που η Φέγενορντ παρέμενε ουραγός χωρίς βαθμό.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ: Μπραντ Τζόουνς, Νίουβκουπ (61′ Τούρνστρα), Φαν Μπικ (77′ Κράμερ), Σεντ Χούστε, Χαπς, Ελ Αχμαντί, Αμραμπάτ, Φιλένα, Μπέρχαους, Μπούτιους, Νίκολαϊ Γέργκενσεν (67′ Λάρσον).