Champions League: Η Λίβερπουλ τα «τρώει» εύκολα, η Νάπολι τα βάζει εύκολα (pic)

Την Τρίτη το βράδυ η Λίβερπουλ υποδέχεται τη Νάπολι στο μεγάλο ντέρμπι του πρώτου ομίλου στο Champions League.

Οι «κόκκινοι» του Γιούργκεν Κλοπ, μετά την ήττα τους με 4-1 στο «Stadio Maradona» τον Σεπτέμβριο πρέπει να κερδίσουν τη Νάπολι με τέσσερα γκολ διαφορά, αν θέλουν να καταλάβουν αυτοί την πρώτη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι, εν τω μεταξύ, στοχεύουν να διατηρήσουν το απόλυτο των νικών που έχουν στο φετινό Champions League. Δύσκολο για την ευρισκόμενη σε μέτρια αγωνιστική κατάσταση Λίβερπουλ, να μπορέσει να κάνει μία τέτοια υπέρβαση.

Η Νάπολι έχει κερδίσει τους τελευταίους 13 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις και αντιμετωπίζει μία ομάδα που αποδεικνύεται αρκετά ευάλωτη στο ξεκίνημα των αγώνων, έχοντας ήδη δεχτεί εννέα γκολ στα αρχικά 16 λεπτά, το τελευταίο στην ήττα με 2-1 από τη Λιντς το Σάββατο.

Η Νάπολι, από την άλλη, τείνει να ξεκινάει τους αγώνες της με πολύ ένταση, έχοντας σημειώσει οκτώ γκολ την ίδια περίοδο, συμπεριλαμβανομένου ενός από
τον Πιότρ Ζιελίνσκι, στο αντίστροφο παιχνίδι στο Stadio Maradona, που θριάμβευσε 4-1. Η Νάπολι είναι η μόνη αήττητη ομάδα στη Serie A και αυτή τη
στιγμή βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με πέντε βαθμούς προβάδισμα έναντι της δεύτερης Αταλάντα, ενώ η Λίβερπουλ παραπαίει, έχοντας
διαφορά 15 βαθμών από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.