Μπ. Λεβερκούζεν-Πόρτο 0-3: Με οδηγό τον Ταρέμι (hls)

Η Πόρτο διπλασίασε τις νίκες της επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν και έβαλε καλές βάσεις για πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Σε μία ανύποπτη φάση μόλις στο 6ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της Πόρτο, ο Κόστα έβγαλε μία απίθανη μπαλιά που θα ζήλευε το καλύτερο… δεκάρι, ο Γκαλένο κοντρόλαρε υπέροχα και πλάσαρε ιδανικά τον Χραντέτσκι για το 0-1. Λίγο αργότερα στο 15΄ο Ντιόγκο Κόστα έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ντέμιρμπαϊ και αυτή η φάση αποδείχτηκε κομβική για την εξέλιξη του παιχνιδιού.

Παρά το γεγονός ότι οι “δράκοι” είχαν λιγότερη κατοχή μπάλας, ήξεραν πώς να τη χρησιμοποιούν και χτύπησαν άλλες δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο, με πρωταγωνιστή τον Ταρέμι που σκόραρε δις μέσα σε 11 λεπτά (53΄, 64΄) με ισάριθμα πέναλτι. Ο Ιρανός είχε δώσει τις ασίστ και στα δύο γκολ της Πόρτο, στη νίκη της επί της Λεβερνκούζεν την προηγούμενη εβδομάδα. Με τις δύο σερί νίκες επί της ομάδας του Τσάμπι Αλόνσο, ο οποίος περίμενε καλύτερο ευρωπαϊκό ντεμπούτο, η Πόρτο πέρασε στη 2η θέση του ομίλου.