Από… Ρουμάνο θα το βρεις! (video)

Με τον αμυντικό Κοσμίν Μότσι να φοράει (αναγκαστικά) τα γάντια του τερματοφύλακα και να κάθεται κάτω από τα δοκάρια στη διαδικασία των πέναλτι, η Λουντογκόρετς πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της με 6-5 στα πέναλτι κόντρα στη Στεάουα, με τον 29χρονο Ρουμάνο να πιάνει δύο πέναλτι και να σκοράρει ένα!

Η Λουντογκόρετς είχε τις περισσότερες φάσεις, ψάχνοντας το ένα γκολ που χρειαζόταν για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Αυτό τελικά ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Βάντερσον να πιάνει ένα φοβερό σουτ έξω από την περιοχή μετά την απόκρουση των Ρουμάνων σε κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αρλάουσκις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του τερματοφύλακα Στογιάνοφ στο 119′, με τον κόουτς των γηπεδούχων Ντερμεντζίεφ να έχει εξαντλήσει τις αλλαγές του! Ο Μότσι ήταν αυτός που πήρε το… χρίσμα και κάθισε κάτω από τα δοκάρια.

Αφού ευστόχησε στο πρώτο χτύπημα, ο Μότσι έπιασε δύο πέναλτι των συμπατριωτών του και έστειλε με αυτόν τον απίστευτο τρόπο τη Λουντογκόρετς για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Λουντογκόρετς (Ντερμεντζίεφ): Στογιάνοφ, Μίνεφ, Μότσι, Τερζίεφ, Καϊτσάρα, Εσπίνιο, Ντιάκοφ, Αλεξάντροφ (Αμπάλο 77′), Μαρσελίνιο, Μισιτζάν (Βάντερσον 85′), Μπέζιακ (Γιούνες 77′)

Στεάουα Βουκουρεστίου (Γκάλκα): Αρλάουσκις, Λατοβλέβιτσι (Παρβουλέσκου 67′), Βαρέλα, Σουκάλα, Ράπα, Μπρέεφελντ, Πρεπέλιτσα, Τανάσε (Σταντσίου 5′), Σανμαρτεάν (Φίλιπ 83′), Πόπα, Κεσερού