Μίλησε η έδρα! (video)

Η Ζάλτσμπουργκ κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 κόντρα στη Μάλμε και πλέον έχει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τους Σουηδούς ωστόσο να είναι στο παιχνίδι της πρόκρισης λόγω του εκτός έδρας γκολ.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν στο έπακρο την έδρα τους και τα κατάφεραν, κάμπτοντας την αντίσταση της δυναμικής Μάλμε. Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Σίμερ στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στο 16ο λεπτό ενώ το δεύτερο γκολ επετεύχθη απ’ τον Σοριάνο στο 54ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 89ο λεπτό να σκοράρουν με τον Φόρσμπεργκ και αυτό το γκολ τους κρατάει εντός στη “μάχη” για την πρόκριση στους ομίλους.

Έτσι, οι Αυστριακοί θα πάνε στη Σουηδία για να υπερασπιστούν το υπέρ τους 2-1 κόντρα ωστόσο σε έναν ιδιαίτερα αξιόμαχο αντίπαλο.

Ζάλτσμπουργκ: Γκουλάκσι, Σβέγκλερ, Ούλμερ, Αντρέ Ραμάλιο, Μα νέ, Ιλσάνκερ, Λάιτγκεμπ, Καμπλ, Ζάμπιτζερ, Ζόναθαν Σοριάνο

Μάλμε: Όλσεν, Τίνερχολμ, Χελάντερ, Ρικαρντίνιο, Γιόχανσον, Χάλστι, Αντού, Κρόον, Ρόσενμπεργκ, Φόρσμπεργκ, Έρικσον