«Καθάρισε» στο δεύτερο

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στον 5ο όμιλο του Champions League η Τσέλσι. Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας επικράτησε με 2-0 της Λεβερκούζεν του Μίκαελ Μπάλακ, ο οποίος επέστρεψε σαν αντίπαλος στο «Στάμφορντ Μπριτζ».

Το γκολ του Ραούλ Μεϊρέλες στο 4ο μόλις λεπτό ακυρώθηκε ως οφσάιντ και η Τσέλσι, που είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να βρει και πάλι τον δρόμο για τα δίχτυα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το έκανε, όμως, στην επανάληψη με τον Φερνάντο Τόρες να «μοιράζει» δύο γκολ.

Στο 67′ ο Ισπανός φορ πάσαρε στον Νταβίντ Λουίζ, που με δεξί φαλτσαριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Λένο, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόρες έδωσε την μπάλα στον Μάτα. Ο συμπατριώτης του δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει στην άδεια εστία και να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Γήπεδο: «Στάμφορντ Μπριτζ»
Διαιτητής: Στεφάν Λανουά (Γαλλία)

ΤΣΕΛΣΙ (Βίλας Μπόας): Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ (76′ Άλεξ), Μποσίνγκβα, Μίκελ, Μαλουντά, Ραούλ Μεϊρέλες (63′ Λάμπαρντ), Τόρες, Χουάν Μάτα, Στάριτζ (64′ Ανελκά)
ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Ντουτ): Λένο, Ράιναρτς, Τόπρακ, Μ. Κάντλετς, Κάστρο, Ρόλφες, Μπέντερ (80′ Μπάλιτς), Μπάλακ (66′ Ρενάτο Αουγκούστο), Σαμ (73′ Ντερντιγιόκ), Σίρλε, Κίσλινγκ