Διαγόρας-Λεβαδειακός 0-4: Διπλό ανόδου για τους Βοιωτούς (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και “χρυσή” αλλαγή τον Ιωάννη Κωστή, ο Λεβαδειακός πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο, επικρατώντας 4-0 του Διαγόρα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή και “χρυσήαλλαγή τον Ιωάννη Κωστή, ο Λεβαδειακός πέρασε νικηφόρα από τη Ρόδο, επικρατώντας 4-0 του Διαγόρα

Ο Λεβαδειακός αντιμετώπισε δυσκολίες στη Ρόδο κόντρα στον Διαγόρα για 74 λεπτά, όμως η κίνηση του Τζουζέπε Σανίνο να περάσει στο ματς τον Ιωάννη Κωστή στο 61ο λεπτό αποδείχθηκε καθοριστική.

Ο Κύπριος άσος στο 73ο λεπτό αξιοποίησε την ασίστ του Πολέτο και με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Βοιωτούς

Στο 83, Πολέτο και Κωστή συνεργάστηκαν ξανά με τον Βραζιλιάνο να σεντράρει και τον Κύπριο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέλιου για το 0-2.

Ένα λεπτό πριν τα 90′, ο Λεβαδειακός πέτυχε και τρίτο τέρμα με σκόρερ τον Πολέτο, ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση για να πλασάρει τον Τσέλιο και να γράψει το 0-3.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με σκόρερ τον Βαγγέλη Θεοχάρη.

Με αυτή τη νίκη ο Λεβαδειακός, έπιασε προσωρινά στην πρώτη θέση της Super League 2 τον Ιωνικό με 31 βαθμούς.

Διαγόρας
(Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Σελινιωτάκης, Κωστούλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου (67′ Κάκκο), Λινάρδος (67′ Μπαστακός), Ντοριβάλ, Σμυρλής, Μ. Κονέ.
Λεβαδειακός (Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Καραχάλιος, Νίκας, Κονέ (78′ Τζημόπουλος), Νίλι, Πολέτο, Συμελίδης (61′ Κωστή), Μπιανκόνι (78′ Μυτίδης).
Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Κωνστάντιος (Εύβοιας), Καραλής (Ηλείας)