SL2 – Βόρειος Όμιλος: Σκόνταψε ο ΑΟΞ (hls)

Πολύτιμο έδαφος έχασε ο ΑΟΞ στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί εκ νέου στη Super League 1, καθώς στη σημερινή (9/2) εξ αναβολής εντός έδρας αναμέτρηση με τον Πανσερραϊκό έμεινε στο λευκό 0-0

Ο ΑΟΞ ήθελε τους τρεις βαθμούς κόντρα στον Πανσερραϊκό σήμερα (9/2), εντός έδρας, στο πλαίσιο του μεταξύ τους εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος του Βορείου Ομίλου της Super League 2, για να κρατήσει άμεση επαφή με τους πρωτοπόρους, όμως, δεν τα κατάφερε. Έμεινε στο λευκό 0-0 με τους Σερραίους, που από τη δική τους πλευρά, πήραν πολύτιμο βαθμολογικό οξυγόνο.

Καλές στιγμές ο ΑΟΞ στο πρώτο ημίχρονο είχε στο 5ο ο Ιμπραΐμι, που σούταρε με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει σταθερά, και στο 18ο λεπτό και πάλι με τον ίδιο να σουτάρει δυνατά, αλλά να μπλοκάρει πάλι ο Καβουσάκης. Στο 35ο ο Πανσερραϊκός έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ντάβιλα Μέσι έβγαλε επικίνδυνη σέντρα από αριστερά κι ο Ανάκογλου έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΑΟΞ ήταν πιεστικός από την αρχή. Στο 58ο ο Ιμπραΐμι σούταρε δυνατά και παράλληλα στην εστία, αλλά ο Κεφαλάς πρόλαβε τον Διαμαντόπουλο που καραδοκούσε διώχνοντας σε κόρνερ. Ήταν η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι. Ο ΑΟΞ έχασε άλλες δύο μεγάλες ευκαιρίες, στο 68ο με την σέντρα σουτ του Τζανακάκη να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και να φεύγει άουτ και στο 69ο με τον Αλί Μπαμπά, που σούταρε δυνατά εκτός περιοχής, αλλά ο Καβουσάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 74ο ο ΑΟΞ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία, όμως, ο Μονρόζ δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 86ο ο διαιτητής απέβαλε τον κεντρικό αμυντικό του Πανσερραϊκού, Κεφαλά, με απευθείας κόκκινη κάρτα, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μονρόζ.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης)
Βοηθοί: Πραχάλης, Μπαλιάκας (Κοζάνης)
Κίτρινες: Ιμπραΐμι, Μπάτζιος – Καβουσάκης, Ζέρης, Κανίς
Κόκκινες: 86′ Κεφαλάς

Ξάνθη (Βούλιτς): Ίτσο, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Ιμπραΐμι (63′ Μονρόουζ), Γκινσάρι (46′ Γκάβριτς), Διαμαντόπουλος (63′ Αλί Μπάμπα), Γκόμεζ, Τζανακάκης (78′ Ουνγιαλίδης), Τσέλιος (78′ Κρητικός), Δόρης, Δεληγιαννίδης.

Πανσερραϊκός (Διγκόζης): Καβουσάκης, Ζέρης, Καραμπέρης (59′ Μαρκιόνι), Κρητικός, Κόντσι (59′ Ντίαζ), Ανάκογλου (67′ Παπαβασιλείου), Κανίς, Κεφαλάς, Πίντο, Καρασαλίδης, Μέσσι (81′ Φουάσης).