Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα: Εννιά χρόνια μετά…

Το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης αποτελεί την πρώτη φορά που σημειώνονται τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενός «El Classico» μετά τον Μάρτιο του 2014.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγείται στο ημίχρονο του τελικού του Super Cup Ισπανίας της Μπαρτσελόνα με 3-1.

Οι «Μερένχες» είναι κυρίαρχοι μέχρι τώρα στον αγωνιστικό χώρο και χάρη στα τρία γκολ του Βινίσιους, έχουν σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει συνέχειας. Ο Βραζιλιάνος παίρνει τη σκυτάλη από τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος είχε πετύχει χατ-τρικ τον περασμένο Απρίλιο στη νίκη της Ρεάλ με 4-0 για τα ημιτελικά του Copa Del Rey.

Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει αρκετές φορές σε αναμετρήσεις των δύο ομάδων να σημειώνονται τέσσερα γκολ μέσα σε ένα ημίχρονο, αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό συνέβαινε στο δεύτερο.

Η επίδοση του σημερινού παιχνιδιού είναι ξεχωριστή καθώς για πρώτη φορά μετά τον Μάρτιο του 2014 Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα πετυχαίνουν τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο.

Τότε το σκορ ήταν 2-2 χάρη σε γκολ των Ινιέστα, Μπενζεμά και Μέσι (2).

Το τελικό αποτέλεσμα εκείνου του αγώνα ήταν 3-4 υπέρ των «Μπλαουγκράνα», οι οποίοι τότε προσπερνούσαν την Ρεάλ στη δεύτερη θέση της βαθμολογία της La Liga.