Μόντενα – Καταντζάρο 1-3 : Διαφορά ουσίας, νοοτροπίας και προοπτικής! (highlights)

Με δύο γκολ του 32χρονου Ιεμέλο (16', 68') κι ένα του Βέλγου Φαντεπούτε (25') η Κατατζάρι εδραίωσε τις θέση της στην πρώτη 5αδα της Serie B, νικώντας 3-1 στη Μόντενα. Το γκολ των γηπεδούχων ο Τρεμολάδα στο 34'

H Καταντζάρο νίκησε στη Μόντενα γιατί ήταν πιο αποτελεσματική – εκεί που έπρεπε – πιο απλή, όπως έπρεπε και σαφώς αρκετά συγκεντρωμένη στα σημεία που το ματς γίνονταν πολύ δύσκολο γι αυτήν! Η Μόντενα μπήκε δύνατά στις αρχές των δύο ημιχρόνων και επιρεάστηκε αρκετά με τά γκολ που δέχθηκε πάνω στην προσπάθεια να εδραιώσει την επιβλητικότητά της!

Για τους φιλοξενούμενους ήταν άλλη μια εκτός έδρασς δοκιμασία σε ένα τόσο δύσκολο κι ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όπου έδειξαν αφενός γιατί είναι τόσο ψηλά στην βαθμολογία αλλά γιατί επίσης αυτή την εποχή μετράνε έξι σερί αήττητα ματς εκτός έδρας (τέσσερις νίκες , δύο ισοπαλίες)

Μετά από ένα πρώτο 15λεπτο όπου η ομάδα της Ρέτζιο Εμίλια προσπάθησε να κυριαρχήσει, ήρθαν 2-3 καλά αργανωμένες επιθέσεις στο ανοιχτό γήπεδο με τον Ιεμέλο να κάνει το 0-1 στο 16′ και τον “δαιμόνιο” Βέλγο Βαντεπούτε το 0-2 στο 25′

Μείωσε ο Τρεμολάδα στο 34′ όμως ούτε τότε, ούτε στο καλύτερο 15λεπτο των γηπεδούχων (46′ – 60′) δεν προέκυψε κάτι ουσιαστικό. Η είσοδος του Δημήτρη Σουνά χάρισε περισσότερο οξυγόνο στην Καταντζάρο και μια ασίστ του Έλληνα παίκτη στον Ιεμέλο προκειμένου να γίνει το 1-3 στο 68‘και κάπου εκεί ” διαμορφώθηκε ένα μη ανατρέψιμο σκηνικό για τους γηπεδούχους ώσπου να φτάσουμε στο τελικό σφύριγμα..

Σε τροχιά πλέϊ-οφ οι νικητές ενώ για την Μόντενα, εάν αυτή η 6η συνεχόμενη εντός έδρας αγωνιστική δεν γίνει “καμπανάκι” ίσως αργότερα η πίεση να έχει πιο δύσκολο χαρακτήρα