Κόμο – Μόντενα 1-0 : Γκολ με το κεφάλι, νίκη με μυαλό!(hls)

Με κεφαλιά του Τσέρι στο 51ο λεπτό η Κόμο νίκησε 1-0 την Μόντενα για την 28η αγωνιστική της Serie B, κι απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη

Ισσοροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να δέιχνουν εξ αρχης πιο…μυαλωμένοι και εν μέρει πιο επίκνδυνοι με κύριο εκφραστή των προσπαθειών τους τον Κουτρόνε! Στο 25′ ακυρώθηκε γκολ του Γκαμπριελόνι διότι, όπως φάνηκε από το VAR, ο σκόρερ χρησιμοποίησε το χέρι του για να κοντρολάρει τη μπάλα. Λίγο πιο μετά, από κεφαλιά του Φαλτσινέλι η μπάλα βρήκε το δοκάρι στην πιο μεγάλη φάση των φιλοξενούμενων να σκοράρουν!

Στην επανάληψη ο τραυματισμός του Κουτρόνε, έφερε στο ματς τον Τσέρι και ο “βαρύς” – δυναμικός φορ των γηπεδούχων στο 51′ στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα (!!) παρενέβη με κεφαλιά – σε μακρινό σουτ του Μπινκς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε αλλά μετά την εξέταση του VAR φάνηκε πως ο σκόρερ καλύπτονταν!

Στην συνέχεια μέτρησε σε ένα σημαντικό βαθμό η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας της Λομβαρδίας. Η Μόντενα είχε μια φλύαρη υπεροχή δίχως όμως σωστές επιλογές και αστοχία στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε…