Λέτσε-Πάρμα 4-0: Τεσσάρα στα… γεράματα για Μπουφόν (hls)

Σπουδαία νίκη για τη Λέτσε, η οποία συνέτριψε 4-0 την Πάρμα με τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν να δέχεται για πρώτη φορά τέσσερα γκολ σε πρώτο ημίχρονο!

Η Λέτσε είχε να κερδίσει την Πάρμα στο “Via Del Mare” από τον Μάιο του 1991, όταν είχε νικήσε 1-0 για την Serie A και το έκανε με εμφατικό τρόπο την Κυριακή συντρίβοντας τους “Τζιαλομπλού” με 4-0.

Πρωταγωνιστής ο Μάσιμο Κόντα, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ εναντίον του Τζίτζι Μπουφόν σκοράροντας στο 16′, στο 31′ από το σημείο του πέναλτι και στο 44′, με τον Στρεφέτσα στο 37′ να πετυχαίνει το 3-0.

Για τον Μπουφόν ήταν η πρώτη φορά που δέχθηκε τέσσερα γκολ σε πρώτο ημίχρονο στην καριέρα του, όμως είχε δεχθεί τέσσερα γκολ σε δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα σε 16 λεπτά στις 20 Οκτωβρίου του 2013, όταν η Φιορεντίνα είχε κερδίσει από 0-2 με 4-2 τη Γιουβέντους με τον Τζιουζέπε Ρόσι να πετυχαίνει χατ-τρικ (66′, 76′, 81′).

Επίσης, ο Μπουφόν είχε δεχθεί χατ-τρικ σε πρώτο ημίχρονο το 2007, σε ματς της Γιουβέντους στη Serie B, με τη Μπρέσια να κερδίζει 3-1 και τον Ματέο Σεραφίνι να πετυχαίνει τρία γκολ (4′, 27′, 45+1′).

O 43χρονος γκολκίπερ της Πάρμα είχε δεχθεί τέσσερα γκολ και στον τελικό του Champions League το 2017, όταν η Ρεάλ Μαδρίτης είχε κερδίσει τη Γιουβέντους 4-1.

Με τη νίκη αυτή η Λέτσε πέρασε στη δεύτερη θέση με 23 βαθμούς, ένα μακριά από την πρωτοπόρο Μπρέσια και η Πάρμα του Έντσο Μαρέσκα έμεινε στους 16, 8 μακριά από την κορυφή.