«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για Πεσκάρα

Με γκολ του Τόνι στο 94' η Πεσκάρα επικράτησε 2-1 της Κατάνια στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και κατάφερε να ξεφύγει από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Με γκολ του Τόνι στο 94′ η Πεσκάρα επικράτησε 2-1 της Κατάνια στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος και κατάφερε να ξεφύγει από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Τα «δελφίνια» άνοιξαν το σκορ με τον Τσέλικ στο 23′, όμως η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια δώδεκα λεπτά αργότερα με τον Μπαριέντος.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν για να φτάσουν και σε δεύτερο τέρμα, όμως η «λύτρωση» ήρθε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τόνι με εκτέλεση φάουλ ,  μετά από λάθος εκτίμηση του  Αντούχαρ,  χάρισε στην Πεσκάρα ένα σημαντικό τρίποντο.

Πεσκάρα: Περέν, Μπαλτσάνο, Τερλίτσι, Καπουάνο, Μοντέστο (68′ Ζανόν), Νίλσεν, Τόνι, Μπιάρνασον, Βάις (79′ Καπράρι), Τσέλικ, Αμπρουσκάτο.

Κατάνια: Αντούχαρ, Αλβάρεζ (43′ Μπελούτσι), Λεγκροτάλιε, Σπόλι, Μαρκέσε, Ίθκο, Λόντι, Αλμιρόν, Κάστρο, Γκόμεζ (76′ Μοριμότο), Μπαριέντος.