Ψυχωμένη η Έμπολι, 3-0 την κακή Σασουόλο (video)

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια της να παραμείνει στη Serie A, πέτυχε η Έμπολι. Το συγκρότημα του Τζουζέπε Ιακίνι, θριάμβευσε με σκορ 3-0 της Σασουόλο και «ανέπνευσε» βαθμολογικά.

Στο «Κάρλο Καστελάνι» οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο αποφασιστικοί και ουσιαστικά «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη από το πρώτο 45λεπτο, όταν και προηγήθηκαν 2-0, με δύο τέρματα μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 34΄με υπέροχη ατομική ενέργεια ο Βόσνιος Κρούνιτς, άνοιξε το σκορ και λίγο αργότερα, μετά το γύρισμα του Φαρίας, ο Γκανέζος Άκουα, με πλασέ στην κίνηση έκανε το 2-0.

Οι «νεροβέρντι» παρουσιάστηκαν μέτριοι και στην επανάληψη και δέχτηκαν τρίτο τέρμα, σε μία κόντρα επίθεση των γηπεδούχων, με τον Φαρίας να περνάει με εκπληκτικό τρόπο τον Πελούζο και να πλασάρει άψογα τον Κονσίλι, για το τελικό 3-0. Νίκη μετά από 8 αγωνιστικές για την ομάδα της Τοσκάνης, η Σασουόλο μετά από αυτή την ήττα, μάλλον αποχαιρετάει οποιαδήποτε σκέψη για μία θέση στην πρώτη 6αδα.