Σαλερνιτάνα – Έμπολι 1-3: Μάχη υποβιβασμού που κέρδισαν… οι φιλοξενούμενοι

Η Έμπολι έφυγε με θριαμβευτική νίκη απο την έδρα της Σαλερνιτάνα η οποία της έδωσε βαθμολογική ανάσα.

Η Σαλερνιτάνα υποδέχτηκε την Έμπολι με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με νίκη 3-1 σε ένα κρίσιμο ματς με τις δύο ομάδες να θέλουν σαν ”τρελές” την νίκη καθώς μάχονται για τον υποβιβασμό.

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο. Μέχρι το τέταρτο του αγώνα το παιχνίδι ήταν αρκετά υποτονικό με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν φάσεις.

Η Έμπολι ανέβασε ρυθμό κάνοντας την πρώτη της ευκαιρία στο 20΄με τον Αλμπέρτο Τσέρι να πραγματοποιεί μια εντυπωσιακή κεφαλιά η οποία πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά μετά, ύστερα από λάθος του Αλεσάντρο Τζανόλι έγινε το 1-0 για την Έμπολι στο 23′.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (39′) ο Μπουλαγιέ Ντιά έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με σουτ το οποίο έφυγε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ιντζάγκι μπήκε με περισσότερη αυτοπεποίθηση μέσα στον αγωνιστικό χώρο ισοφαρίζοντας με κεφαλιά του Βάισμαν στο 69′.

Στο 86΄ το σύνολο του Νταβίντε Νικόλα κέρδισε πέναλτι με τον Μ’ Μπαγιέ Νιανγκ να βάζει το δεύτερο γκολ για την Έμπολι στο 88′.

Το…. κερασάκι στην τούρτα έβαλε πριν την λήξη του παιχνιδιού ο Κανσελιέρι, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 90+4′.