Μεγάλες νίκες για Μπολόνια και Κρεμονέζε (hls)

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Μπολόνια και Κρεμονέζε στην 29η «στροφή» της Serie A.

Η Μπολόνια επικράτησε 2-0 της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και πλησίασε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με τον Σανσόνε και «κλείδωσαν» τη νίκη στο 86’ χάρη στο γκολ του Ορσολίνι.

Την ίδια στιγμή, σπουδαία εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με ανατροπή (2-3) πέτυχε η Κρεμονέζε επί της ουραγού Σαμπντόρια. Η ομάδα του Μπαλαρντίνι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ από τα γκολ των Λερις (15’) και Λάμερς (66’), όμως είχε απαντήσεις. Στο 35’ ο Γκιλιόνε ισοφάρισε σε 1-1, στο 85’ ο Λοχοσβίλι σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Σερνικόλα ανέτρεψε την κατάσταση, χαρίζοντας στην Κρεμονέζε μία νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας.