Τορίνο-Κάλιαρι 1-2: Βαθμολογική “ανάσα” για την ομάδα του Λυκογιάννη (hls)

Η Κάλιαρι του Μπάμπη Λυκογιάννη πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στην έδρα της Τορίνο με 2-1 με τους τρεις βαθμούς να στέλνουν μακριά από τη ζώνη υποβιβασμού το σύλλογο του Έλληνα ποδοσφαιριστή.

Η Τορίνο υποδέχθηκε την Κάλιαρι για την 27η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν περισσότερο το τρίποντο για να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού και τελικά το πήρε με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Το προβάδισμα στην αναμέτρηση πήρε η Κάλιαρι με τον Μπελανόβα στο 21ο λεπτό για το 1-0. Η οικοδέσποινα έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Μπελότι στο 54′, αλλά οκτώ λεπτά αργότερα ο Ντεϊόλα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Η Τορίνο δημιούργησε ευκαιρίες και προσπάθησε να φέρει εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα αλλά δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη έφτασε τους 25 βαθμούς και στην 17η θέση του πρωταθλήματος. Η Τορίνο είναι στην 11η με 33 πόντους. Ο Έλληνας ποδοσφαιριστής δεν αγωνίστηκε καθόλου στην αναμέτρηση.