Μπολόνια – Φιορεντίνα 2-3: Ιστορικό διπλό με Βλάχοβιτς (hls)

Η Φιορεντίνα επικράτησε με 3-2 επί της Μπολόνια και έμεινε για δεύτερο παιχνίδι αήττητη. Σημαντική ημέρα για τον Βλάχοβιτς ο οποίος έγραψε ιστορία στα 22 του χρόνια.

Σημαντικό διπλό για τη Φιορεντίνα, η οποία νίκησε εκτός έδρας την Μπολόνια με 3-2 για τη 16η αγωνιστική της Serie A.

Το σκορ για τους “βιόλα” άνοιξε ο Μαλέχ με κεφαλιά στο 33′, με τους γηπεδούχους να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα εννιά λεπτά αργότερα. ο Μπάροου συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Σβάνμπεργκ και το 1-1.

Δυναμικά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Φιορεντινά, καθώς ο Μπιράγκι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 51ο λεπτό για το 2-1. Στο 67ο λεπτό ο Βλάχοβιτς από την άσπρη βούλα έγραψε το 3-1 και έγινε ο τέταρτος παίκτης της ιστορίας του ιταλικού ποδοσφαίρου που σκοράρει τουλάχιστον 30 γκολ σε ένα ημερολογιακό έτος της Serie A πριν κλείσει τα 22 του! Το τελικό 3-2 υπέρ της Φιορεντίνα διαμoρφώθηκε από τους γηπεδούχους με τον Χίκεϊ.

Η Φιορεντίνα ανέβηκε στην 5η θέση με 27 βαθμούς και άφησε πίσω της, τη Ρόμα του Ζοζέ Μουρίνιο, η οποία ηττήθηκε με 3-0 από την Ίντερ το Σάββατο (4/12). Αντίθετα η Μπολόνια διατηρεί την 8η θέση και τους 24 βαθμούς.