Ίντερ – Νάπολι 3-2 : Ντέρμπι με όραμα κορυφής και χρώμα… «νερατζούρο»! (hls)

Η Ίντερ θριάμβευσε σε ένα θεαματικό ντέρμπι με 3-2 επί της Νάπολι. Οι Τσαλχάνογλου (22' πεν.), Πέρισιτς (44'), Μαρτίνες (61') τα γκολ των γηπεδούχων και Ζιελίνκσι (17'), Μέρτενς (78') των φιλοξενούμενων

Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο επίδοξες πρωταθλήτριες. Η μια που ήθελε να αξιοποιήσει την γκέλα της Μίλαν χθες στην Τοσκάνη προκειμένου να ξαναμείνει μόνη στην κορυφή, κι η άλλη που έψαχνε ένα καλό αποτέλεσμα για να «επιστρέψει» σε ρόλο διεκδικήτριας..
Η Νάπολι κατάφερε να αιφνιδιάσει ανοίγοντας το σκορ στο 17ο λεπτό με ένα ωραίο γκολ του Ζιελίνσκι.
Οι «νερατζούρι» παίζοντας πιο αποφασιστικά, ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με πέναλτι – όταν η μπάλα σε σουτ του Μπαρέλα βρήκε το χέρι του Κουλιμπαλί – που εκτέλεσε εύστοχα ο Τσαλχάνογλου.
Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Πέρισιτς με γυριστή κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Μιλάνου!
Στην επανάληψη η Νάπολι, όπως ήταν φυσικό, προσπάθησε να πιέσει κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αφήσει ανοιχτούς χώρους.
Στο 60ο λεπτό ο Λαουτάρο Μαρτίνες ολοκλήρωσε μια ταχύτατη αντεπίθεση της ομάδας του, κάνοντας με διαγώνιο σουτ το 3-1.
H συνέχεια έμοιαζε με… ρουλέτα καθώς οι δύο ομάδες προσπάθησαν να παίξουν δημιουργικά.
Στο 78ο λεπτό ο Βέλγος Μέρτενς πέτυχε το ωραιότερο γκολ του ντέρμπι με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, για να μειώσει σε 3-2.