Ο Πίρλο «βύθισε» τη Μίλαν

Η Μίλαν προηγήθηκε στο Τορίνο, αλλά η Γιουβέντους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέα Πίρλο έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-2, αφήνοντας τους "ροσονέρι" στη 12η θέση και στο -13 από την κορυφή της Serie A.

Η Μίλαν προηγήθηκε στο Τορίνο, αλλά η Γιουβέντους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρέα Πίρλο έκανε ανατροπή και νίκησε με 3-2, αφήνοντας τους “ροσονέρι” στη 12η θέση και στο -13 από την κορυφή της Serie A.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Μουντάρι, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Πίρλο στο 15′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 και έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή.

Αυτή ήρθε στο 69′ με σουτ του Τζιοβίνκο μέσα από την περιοχή. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους ¨ροσονέρι¨ ο Αλέγκρι πέντε λεπτά αργότερα είδε την ομάδα του να μένει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μεξές και στην αμέσως επόμενη φάση να δέχεται και τρίτο γκολ, αυτή τη φορά από τον Κιελίνι.

Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο τελικό 3-2 με εξαιρετικό γκολ του Μουντάρι στο 90′.

Στο άλλο μεγάλο ματς της βραδιάς Λάτσιο και Φιορεντίνα έμειναν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και έχασαν σωρεία ευκαιριών για να πετύχουν κάποιο τέρμα.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Κιέβο – Αταλάντα 0-1 (16′ Μάξι Μοράλες)
Ίντερ – Ρόμα 0-3 (18′ και 40′ πέν. Τότι, 44′ Φλορέντσι)

Κυριακή

Πάρμα – Σασουόλο 3-1 (32′ Παλαντίνο, 70′ Ρόζι, 76′ Κασάνο / 45’+6 πέν. Μπεράρντι)
Μπολόνια – Βερόνα 1-4 (52′ πέν. Ντιαμάντι / 22′ Κατσιατόρε, 29′ Ιτούρμπε, 56′ Λούκα Τόνι, 93′ Ζορζίνιο)
Κατάνια – Τζένοα 1-1 (59′ αυτ. Μπαριέντος / 87′ αυτ. Λεγκροτάλιε)
Νάπολι – Λιβόρνο 4-0 (4′ Πάντεβ, 26′ Ινλέρ, 54′ Καγιεχόν, 83′ Χάμσικ)
Σαμπντόρια – Τορίνο 2-2 (41′ Σανσόνε, 90′ πέν. Έντερ / 66′ Ιμόμπιλε, 76′ πέν. Τσέρτσι)
Ουντινέζε – Κάλιαρι 2-0 (33′ Ντανίλο, 53′ Ντι Νατάλε)
Γιουβέντους – Μίλαν 3-2 (15′ Πίρλο, 69′ Τζοβίνκο, 75′ Κιελίνι / 1′ και 90′ Μουντάρι)
Λάτσιο – Φιορεντίνα 0-0