Άντερλεχτ – Λέουβεν 2-2: Τα «μωρά» την κράτησαν όρθια, ντεμπούτο Βερτόνγκεν (hls)

Η Άντερλεχτ δεν κατάφερε να κερδίσει για τρίτη σερί αγωνιστική με τους νεαρούς να κάνουν την διαφορά. Ντεμπούτο στο δεύτερο μέρος για τον Γιαν Βερτόνγκεν με την φανέλα της Άντερλεχτ.

Εξαιρετικό παιχνίδι στις Βρυξέλλες με την Λέουβεν να προηγείται δύο φορές και την Άντερλεχτ να ισοφαρίζει. Ο Τορστάϊσον με το πιο ωραίο γκολ του αγώνα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1, 19ο λεπτό) διαμορφώνοντας το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άντερλεχτ χρειάστηκε να ισοφαρίσει με έναν 16χρονο, τον Ντουρανβίγ, που έκανε ντεμπούτο ονειρικό με το πρώτο του γκολ μετά από 6 λεπτά που είχε στον αγωνιστικό χώρο (1-1, 71ο λεπτό). Η απάντηση της Λέουβεν ήταν άμεση και ο Αλ Ταμάρι μετά την ασίστ του βγάζει, σκοράρει και δίνει προβάδισμα (1-2, 74ο λεπτό). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο δανεικός Πορτογάλος από τη Γουλβς, Φάμπιο Σίλβα, πέντε λεπτά πριν από το λήξη σημειώνοντας το 4ο φετινό του γκολ (2-2, 85ο λεπτό).