Σιντ Τρούιντεν – Άντερλεχτ 2-2 : Ποδοσφαιρική «δικαιοσύνη» με Buzzer Beater (hls)

Ποδοσφαιρική ¨"δικαοσύνη" αποδόθηκε στο Σιντ Τρούιντεν όπου η τοπική ομάδα και η Άντερλεχτ αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Σε ένα ματς όπου άξιζαν να κερδίσουν και οι δύο – κάτι που… θεσμικά δεν μπορεί να συμβεί – αλλά θα ήταν άδικο να βγει κάποιος χαμένος, προέκυψε ισοπαλία «δια πυρός και σιδήρου» και έπειτα από μια συναρπαστικά διαδικασία με πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες κι έντονες εναλλαγές συναισθημάτων και ψυχολογικών πλεονεκτημάτων στην ροή του…
Η Σιντ Τρούιντεν σε καμιά στιγμή δεν φοβήθηκε το παιχνίδι, «χτυπώντας» στις ανασταλτικές ατέλειες των φιλοξενούμενων με αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.
Οι «μοβ» των Βρυξελλών, είχαν τις δικές τους ευκαιρίες που δεν αξιοποίησαν, μένοντας αμφότεροι χωρίς γκολ στο πρώτο 45λεπτο.
Η πρώτη φάση του δευτέρου μέρος έφερε τον Κουάμε σε θέση για γκολ και τον Ιβοριανό φορ πεσμένο στο έδαφος μετά την παρέμβαση του αντίπαλου γκολκίπερ.
Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Ραφαέλοφ
… Εκεί όμως φάνηκε ξανά το ποδοσφαιρικό θράσος των «καναρινιών» που κάθε άλλο παρά πτοήθηκαν.
Η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 56’ όταν ο Κονατέ με διαγώνιο σουτ ισοφάρισε σε 1-1!
Ο ρυθμός δεν έλεγε να κοπάσει στη συνέχεια με τον Κομπανί να «φρεσκάρει» αποτελεσματικά την επίθεση της ομάδας του με τις αλλαγές του.
Μια εξ αυτών, ο Ράμαν κέρδισε – με την συνδρομή και του VAR – πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Σέρχιο Γκόμες στο 77‘..
Κι όμως αυτό το 1-2 όπως κυλούσε το παιχνίδι, μπορεί να «δικαίωνε» εν μέρει το αγωνιστικό ανάστημα της Άντερλεχτ, αλλά προφανώς και δεν άξιζε στους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν την «δικαιοσύνη» στο 95ο λεπτό όταν ο Μπρούις «γέμισε» εκτελώντας φάουλ κι ο Γερμανός αμυντικός Λέιστνερ κοντρόλαρε – πάλι σε μια «μαρμαρωμένη» άμυνα- στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2!