Κλαμπ Μπριζ-Μπέερσχοτ 3-2: Νίκη κορυφής (hls)

Η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με 3-2 της Μπέερσχοτ στο «Γιαν Μπρέϊντελ Στάντιον» για την 5η αγωνιστική της Jupiler League.

Έτσι οι περυσινοί πρωταθλητές έστω και προσωρινά, ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4’ όταν μετά από κόρνερ του Φόρμερ, ο Μπαλάντα με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο 30’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με ωραίο πλασέ του Ντε Κέτελαρ μετά από πάσα του Λανγκ.

Στο 37’ μ’ ένα καταπληκτικό σουτ από τα 33 μέτρα, ο Ντομ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Μινιολέ για το 2-1.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Μπέερσχοτ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Φρανς.

Στην επανάληψη στο 55’ με ωραίο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ο Περσίν έκανε το 3-1.

Στο 75’ όμως έμεινε με δέκα παίκτες και η Κλαμπ Μπριζ, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Ν’ Σοκί.

Στην εκτέλεση του φάουλ από τον Χολζάουζερ, ο Ντε Μπεργκ με προβολή έκανε το τελικό 3-2.

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων χωρίς ν’ αγωνιστεί ο Βασίλης Κωνσταντόπουλος.