Η πίεση στη Λίβερπουλ

Στις νίκες μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε η Σαουθάμπτον που επικράτησε 1-0 της Κρίσταλ Πάλας και άφησε στην έκτη θέση τη Λίβερπουλ. Σπουδαία νίκη για Άστον Βίλα, «Χ» για Χαλ και Σάντερλαντ στα ματς που άνοιξαν την αυλαία της 28ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Το γκολ του Μέιν στο 83′ έδιωξε την πίεση από τους «Άγιους» που είχαν τις περισσότερες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες αλλά έπρεπε να περιμένουν επτά λεπτά πριν το φινάλε για να πανηγυρίσουν.

Ο Σενεγαλέζος φορ πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Σπερόνι στο σουτ του Γουόρντ-Πράουζ και έγραψε το 1-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, που έμεινε με 30 βαθμούς στη 12η θέση ενώ η Σαουθάμπτον άφησε έκτη τη Λίβερπουλ και με 49 βαθμούς (έναντι 48 των ρεντς) έπιασε θέση Ευρώπης.

Με πέναλτι-γκολ του Μπεντεκέ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η Άστον Βίλα επέστρεψε στις νίκες μετά από 12 παιχνίδια χωρίς τρίποντο και επτά συνεχόμενες ήττες, επικρατώντας 2-1 της Γουέστ Μπρομ. Ο Αγκμπονλαχόρ έβαλε μπροστά τους Βίλατζερς στο 22′ αλλά η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε με τον Μπεραχίνο στο 66′, πριν τη λύτρωση των γηπεδούχων δια ποδός Μπεντεκέ. Η Βίλα ανέβηκε έτσι στους 25 βαθμούς και έστω με παιχνίδι παραπάνω άφησε πίσω της για τρεις βαθμούς την επικίνδυνη ζώνη, με τη Γουέστ Μπρόμγουιτς Άλμπιον να παρακολουθεί από… απόσταση τη μάχη της ουράς με 30 πόντους.

Τέλος, Χαλ και Σάντερλαντ έμειναν στο 1-1. Ο Νταμ Εντόι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο 15ο λεπτό, αλλά ο Ρόντγουελ ισοφάρισε για λογαριασμό των «μαυρόγατων» στο 77′. Στους 27 βαθμούς ανέβηκε η ομάδα του Στιβ Μπρους με τη Σάντερλαντ να ακολουθεί με 26.