Λούτον-Άστον Βίλα 2-3: “Έπεσε από την Ακρόπολη” και βρήκε…τρίποντο (highlights)

Η Άστον Βίλα κυριάρχησε στο πρώτο μέρος προηγήθηκε 0-2 της Λούτον, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν και έχασαν ευκαιρίες για την ανατροπή, μέχρι την κέφαλιά του Ντιν στο 89' που έγραψε το τελικό 2-3

Το πρώτο μέρος ανήκει στην ομάδα του Έμερι που σκόραρε 2 φορές με τον Γουότκινς, είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη και ευκαιρίες με τους Ράμσεϊ και Ρότζερς για να πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο σκορ.

Το δεύτερο ημίχρονο όμως ήταν άλλη ιστορία με την Λούτον να μπαίνει αποφασιστικά και να δίνει άλλο ρυθμό στην αναμέτρηση. Στο 66′ μείωσε με πλασέ του Τσονγκ, 6 λεπτά αργότερα ο Μόρις με σουτ στην κίνηση ισοφάρισε και από το 76′ ως το 85′ ο φορ της Λούτον έχασε 2 σπουδαίες ευκαιρίες για να γυρίσει τούμπα το ματς.

Στο 89′ όμως ήρθε ο Ντιν που έβαλε μόλις το δεύτερο γκολ του στα 4 χρόνια που αγωνίζεται με τη φανέλα της Άστον Βίλα για να δώσει πολύτιμο τρίποντο στους φιλοξενούμενους, που κράτησαν τη διαφορά από την 5η Τότεναμ στους 5 βαθμούς.

Η Λούτον παρέμεινε στους 20 βαθμούς, 4 από τη σωτηρία.