Μάντσεστερ Σ. – Μπρέντφορντ 1-0: Καθάρισε ο Νορβηγός (highlights)

Η Σίτι επέστρεψε στην μάχη του τίτλου με το 1-0 απέναντι στην Μπρέντφορντ. Γκολ νίκης από τον Χάαλαντ ο οποίος βρήκε δίχτυα απέναντι στην μοναδική ομάδα που δεν είχε σκοράρει στην καριέρα του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Δεν ήταν στον υψηλότερο ρυθμό το πρώτο ημίχρονο της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιολα αλλά ήταν αρκετό για να φτιάξει δεκαεπτά τελικές προσπάθειες απέναντι στην Μπρέντφορντ

Δύο δεκάλεπτα (1′ – 10′ και 33′ – 44′) οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και εφτιαξαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες αλλά ο Σίλβα ήταν άστοχος (34′), ο Μπομπ είδε τον Μι να σταματάει την μπάλα στην γραμμή (37′) και ο Ντίας νικήθηκε από τον Φλέκεν (44′).

Η Μπρέντφορντ είχε τις ευκαιρίες της αλλά, όχι πολλές. Η καλύτερη βέβαια ήταν το τετ-α-τετ του Ονιέκα (16′) το οποίο μάζεψε εύκολα ο Έντερσον καθώς ο Νιγηριανός δεν είχε καλή ισορροπία την ώρα της εκτέλεσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπρέντφορντ ήταν ακίνδυνη. Η Σίτι όχι τόσο απειλητική αλλά όταν έχεις τον Χάαλαντ, χρειάζεσαι μια ξεκάθαρη ευκαιρία και ο Νορβηγός την βρήκε στο 71ο λεπτό για να δώσει τη νίκη στην Σίτι με 1-0 σκοράροντας απέναντι στην μοναδική ομάδα που δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στην καριέρα του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Σίτι προσπέρασε την Άρσεναλ και πλησίασε στον έναν βαθμο την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Μάντσεστερ Σ.: Έντερσον – Γουόκερ, Ντίας, Στόουνς, Ακάντζι – Ρόδρι, Σίλβα, Φόουντεν, Μπομπ (61′ Ντοκού), Άλβαρες (89′ Κόβατσιτς) – Χάαλαντ

Μπρέντφορντ: Φλέκεν – Ρούρσλεβ (89′ Γκόντος), Γέργκενσεν, Άγερ, Μι, Ρεγκιλόν (77′ Λούις-Πότερ) – Νούργκαρντ, Ονιέκα (89′ Ντάμσγκαρντ), Γιάνελτ (77′ Γένσεν) – Γουισά (68′ Μοπέ), Τόουνι