Νότιγχαμ Φ. – Σάουθαμπτον 4-3: Πήρε ανάσα (hls)

Σπουδαία νίκη με σκορ 4-3 πήρε στο ντέρμπι της παραμονής με την ουραγό της βαθμολογίας, Σαουθάμπτον, η Νότιγχαμ Φόρεστ

Παρουσία του Βαγγέλη Μαρινάκη, η Νότιγχαμ επικράτησε 4-3 της Σάουθαμπτον και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη μάχη της παραμονής.
Οι γηπεδούχοι πλέον ξέφυγαν τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού και συνεχίζουν με αισιοδοξίαενόψει του δύσκολου προγράμματος έχει μπροστά της στις επόμενες τρεις τελευταίες αγωνιστικές της φετινής Premier League.

Όσο για τη Σαουθάμπτον πλέον βρίσκεται με το… ενάμιση πόδι στην Championship, αφού απέχει οκτώ βαθμούς από τη σωτηρία.

Ο Αβονίγι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 18′. Ο ίδιος «έγραψε» και το 2-0, μόλις τρία λεπτά αργότερα, με υπέροχο γυριστό και ο Αλκαράζ μείωσε στο 25′, μετά από γρήγορη αντεπίθεση σε 2-1.

Στο 42′ ο Μέιτλαντ-Νάιλς έκανε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Γκιμπς-Γουάιτ στο 44′, ωστόσο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σαουθάμπτον μείωσε ξανά, με κεφαλιά του Λιάνκο.

Στο 73′ ο Ντανίλο σκόραρε για το 4-2 και έδειξε να «καθαρίζει» το ματς για τη Νότιγχαμ, στο 90′ ο Φελίπε πέτυχε γκολπου ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από εξέταση στο VAR, ενώ ο Γουόρντ Πρόουζ μείωσε με εκτέλεση πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για να διαμορφώσει το τελικό 4-3.