Άρσεναλ-Μπόρνμουθ 3-2: Ανατροπή τίτλου στο 8ο των καθυστερήσεων (hls)

Η Άρσεναλ έχανε 2-0 στο Έμιρεϊτς από την Μπόρνμουθ μέχρι το 63', δεν παράτησε όμως το ματς και είχε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει "χρυσό" τρίποντο με τη βολίδα του Νέλσον στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Μπίλινγκ “πάγωσε” τους γηπεδούχους καθώς μόλις στα 9.11 δευτερόλεπτα με το 2ο γρηγορότερο γκολ στην ιστορία της πρέμιερ λιγκ, άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ η οποία παλεύει για τη σωτηρία της. Η Άρσεναλ είχε την κατοχή κέρδισε 9 κόρνερ στο ημίχρονο όχι όμως και τις ευκαιρίες.

Αντίθετα ο Ραμσντέιλ όρθωσε ανάστημα αποκρούοντας εντυπωσιακά το πλασέ του Ουαταρά σε τετ α τετ στο 20′.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν στο 57′ στο μοναδικό κόρνερ που κέρδισε στο ματς η ομάδα του Ο’ Νιλ βρήκε το 0-2 με κεφαλιά του Σένεσι.

6 λεπτά αργότερα η Άρσεναλ μπήκε ξανά στο ματς με κοντινό πλασέ του Πάρτεϊ. Στο 70′ με το πρώτο γκολ της καριέρας του στην πρέμιερ ο Γουάιτ ισοφάρισε.

Στο 73′ από την προσπάθεια του Σάκα ο Στέφενς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του και μετά την ευκαιρία του Μαρτινέλι στο 75′ το ματς έμοιαζε να “σβήνει”. Στις καθυστερήσεις όμως πήρε και πάλι φωτιά. Αν και ο διαιτητής Κάβανο είχε δείξει 6 λεπτά έξτρα χρόνου, άφησε να εκτελεστεί το κόρνερ για την Άρσεναλ στο 90+8 και ήρθε το καταπληκτικό σουτ του Νέλσον για να γράψει το τελικό 3-2.

Η Άρσεναλ διατήρησε το +5 από την Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Μπόρνμουθ παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.