Τότεναμ – Νιούκαστλ 5-1: Επιμένουν για “σεντόνι” οι Σπερς (hls)

Τρίτη σερί νίκη για την Τότεναμ και μάλιστα με το εμφατικό 5-1 επί της Νιούκαστλ στο Λονδίνο, αποτέλεσμα που την διατηρεί σε τροχιά Champions League.

Μπορεί η Νιούκαστλ να ήταν εκείνη που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σερ (39′), όμως η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Αντόνιο Κόντε. Στο 43′ ο Ντέιβις ισοφάρισε σε 1-1 και στο δεύτερο ημίχρονο οι Σπερς έστησαν… πάρτι.

Στο 48′ ο Ντόχερτι ολοκλήρωσε την ανατροπή, έξι λεπτά αργότερα ο Σον έγραψε το 3-1 και στο 63′ ο Έμερσον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπερχβάιν, δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, στο 83′.

Κάπως έτσι η Τότεναμ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη στα τελευταία πέντε ματς, έπιασε την Άρσεναλ (δύο παιχνίδια λιγότερα) στους 54 βαθμούς και συνεχίζει την προσπάθεια για Champions League.

Αντίθετα, για τη Νιούκαστλ ήταν η τρίτη διαδοχική ήττα, που την φέρνει λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.