Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γούλβς 0-1: Μεγάλη νίκη για τους “λύκους” (hls)

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε πήρε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα στο "Old Trafford".

H Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε την Γουλβς στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με σκορ 1-0.

Η ομάδα του Μπρούνο Λάγκε ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της και δημιούργησε πολλές καλές στιγμές μπροστά από την εστία του Ντε Χέα χωρίς όμως να καταφέρει να αξιοποιήσει κάποια από αυτές με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να ισορροπήσει αλλά και πάλι οι “λύκοι ήταν πιο απειλητικοί και συνεχώς έψαχναν τον τρόπο να βρούνε ένα τέρμα που θα έβαζε ακόμα μεγαλύτερο βάρος στους ώμους των αντιπάλων τους. Αυτό τελικά έγινε στο 82ο λεπτό με τον Ζοάο Μουτίνιο να σκοράρει και να χαρίζει μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του μέσα στο “Old Trafford”.

Η Μάντσεστερ μετά από αυτήν την ήττα παρέμεινε στους 32 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Άστον Βίλα την ώρα που η Γούλβς έχει 29 πόντους πλέον, και η επόμενη υποχρέωση της είναι στην έδρα της απέναντι στην Σάουθαμπτον.