Ουγγαρία-Ισλανδία 2-1: Στις καθυστερήσεις «σφράγισε» το εισιτήριο (vid)

Στις καθυστερήσεις «σφράγισε» το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro η Ουγγαρία, επικρατώντας 2-1 της Ισλανδίας

Μέχρι το 88ο λεπτό του αγώνα Ουγγαρία – Ισλανδία, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν στα χέρια τους το εισιτήριο πρόκρισης για την τελική φάση του Euro.

Παρ΄ όλα αυτά δεν άντεξαν στην ασφυκτική πίεση των Ούγγρων και «λύγισαν» στο τέλος χάνοντας 2-1.

Ο αγώνας άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Ισλανδούς, που προηγήθηκαν στο 11ο μόλις λεπτό από την εκτέλεση φάουλ του Γκίλφι Σίγκουρστον, η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Γκουλάτσι που προσπάθησε να την μπλοκάρει και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ. Στην επανάληψη οι παίκτες του Ρόσι είχαν την καθολική υπεροχή που καρποφόρησε μετά τα γκολ των Νιγκό στο 88΄(στο 84΄ πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Νάγκι) και από το δυνατό καταπληκτικό σουτ του Σομπολζαι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων

Ουγγαρία: Γκουλάτσι, Φιόλα (61΄ Λόβερνσιτς), Μπότκα, Ορμπάν, , Ατ. Σαλάι, Καλμάρ (61΄Σίγκερ), Ρ. Σαλάι, Ναγκί (84΄ Νίγκο), Σομπολζάι, Αν. Σαλάι, Χόλεντερ (72΄ Νίκολιτς)

Ισλανδία: Χαλντόρσον, Ρ. Σίγκουρντσον, Αρνασον, Μάγκνουσον, Μπιάρνασον, Γκούναρσον, Α. Γκούντμουντσον (83΄ Σκούλασον), Γκ. Σίγκουρντσον (73΄ Μπόντβαρσον),,  Ρ. Σίγκουριονσον (87΄ Ιγκαρσον), Πάλσον, Φινμπόγκασον (73΄ Γκούμουντσον)