Νησιά Φερόε – Λουξεμβούργο 0-1 : “Έσπασε” το ρόδι όταν ανέβηκε ο θυμός! (hls)

Δεύτερη νίκη για το Λουξεμβούργο, καθώς πέρασε (0-1) από τα Νησιά Φερόε, εκμεταλλευόμενο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από το 67ο λεπτό.

Σε ένα τέτοιο ματς τη διαφορά θα την έκανε όποιιος “έβγαζε” περισσότερο… “Θέλω”. περισσότερο πείσμα και σαφώς περισσότερη ποιότητα! Η ομάδα του Λουξεμβούργου σε μια από τις καλύτερες στιγμές της ιστορίας της είχε τους παίκτες που έκαναν τη διαφορά όταν μετά το 20λεπτο το ματς απέκτησε ρυθμό.

Οι Μάρτινς Περέίρα, Μπορχες Σάντσες, Γκονσάλβες Πίντο, Μπαρέϊρο (ναι… ναι σωστά διαβάζετε, με λατιν ρίζες όλοι τους) δημιουργούσαν και ο μεγαλωμένος στην Πορτογαλία Ζέρσον Ροντρίγκες είχε το εκτελεστικό έργο, προκαλώντας διαρκείς ανησυχίες στην άμυνα των γηπεδούχων!

Δυο καλές ευκαιρίες, ένα σουτ στο δοκάρι (48′) ώσπου να έρθει το 66′ όταν ο Ιρλανός διαιτητής και το VAR αποφάσισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπαρέίρο που μετέτρεψε σε γκολ ο Ροντρίγκες. Είχε προηγηθεί, λίγα λεπτά νωρίτερα, η αποβολή του Ρενέ Γένσεν καθώς ανέτρεψε ως τελευταίος παίκτης, αντίπαλό του ενώ στο 80′ αποβλήθηκε και ο Σάλβι Βατνμάχερ των γηπεδούχων για χτύπημα εκτός φάσης επί του Όλεσεν…

Το Λουξεμβούργο νίκησε για πρώτη φορά τα νησιά Φερόε έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις (τρεις ήττες, μια ισοπαλία)