Φινλανδία – Μαυροβούνιο 2-0: Εύκολο απόγευμα για τους γηπεδούχους (hls)

Η Φινλανδία, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο Nations League, για τον δεύτερο όμιλο επικρατώντας του Μαυροβουνίου με 2-0.

Η ομάδα του Κάνερβα, μετά την ισοπαλία με την Βοσνία Ερζεγοβίνη, πήρε το πρώτο της τρίποντο, φτάνοντας τους 4 βαθμούς στο Group 2 του League B.

Η Φινλανδία, ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα απέναντι στο Μαυροβούνιο, σε ματς ωστόσο που είχε λίγες φάσεις, παρά τα δύο γκολ!

Δείτε εδώ τα στιγμιότυπα του αγώνα

Οι γηπεδούχοι, είχαν την κατοχή της μπάλας, οι γραμμές ήταν κοντά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν ν΄απειλήσουν.

Στο 31 ο Πούκι έδωσε στον Πογιάνπαλο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0!

Ο Τζουράνοβιτς προσπάθησε με κεφαλιά ν΄απειλησει για το Μαυροβούνιο στο 36.

Η Φινλανδία, ένα λεπτό αργότερα, έφτασε στην επίτευξη δεύτερου γκολ. Ο Λίνγκμαν έδωσε στον Πογιάνπαλο που νίκησε τον Πέτκοβιτς για το 2-0!

Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο, η Φινλανδία, ήθελε κυρίως να ηρεμήσει τον ρυθμό του αγώνα και να πετύχει τρίτο γκολ για να διώξει οποιοδήποτε άγχος. Η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Κάνερβα, ήρθε στο 73.

Ο Νίσκανεν μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε το σουτ και ο Πέτκοβιτς κατάφερε ν΄απομακρύνει με δυσκολία! Αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία της Φινλανδίας στο δεύτερο ημίχρονο!

Φιλανδία: Χραντέτσκι, Γκράνλουντ(79΄Άλχο), Ιβάνοφ, Γιένσεν(85΄Βαισάνεν), Νισκάνεν, Λουντ(67΄Βαλακάρι), Καμαρά(67΄Σούλερ), Λίνγκμαν, Πογιάνπαλο, Πούκι(67΄Φορς)

Μαυροβούνιο: Πέτκοβιτς, Σίπριτς, Τομάσεβιτς, Βούγιατσιτς(67΄Χακσαμπάνοβιτς), Βούκτσεβιτς, Ραντούνοβιτς, Βούκοτις(46΄Μπόζοβιτς), Σαβίσεβιτς(78΄Μάρουσιτς), Στσέκιτς, Τζουράνοβις(46΄Σέκουλιτς), Μπετσιράι(46΄Καμάι)

Κίτρινη: Σίπτσιτς.