Σιάτλ – Κάνσας 1-2: Πήραν το ντέρμπι και πλησίασαν την κορυφή (hls)

Η ομάδα του Βίρμες πέρασε νικηφόρα από την Ουάσινγκτον και μείωσε την βαθμολογική της διαφορά από το Σιάτλ.

To Σιάτλ υποδέχτηκε το Κάνσας στο ντέρμπι της Δυτικής περιφέρειας του Mls με τους φιλοξενούμενους τελικά να επικρατούν με σκορ 2-1.

Η ομάδα του Πίτερ Βίρμες μπήκε καλύτερα στο ματς και ουσιαστικά στην πρώτη φάση του αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Γόλτερ (4΄) στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες με τις δυο ομάδες να αρκούνται σε παιχνίδι κέντρου αλλά και σε πολλές δυνατές μονομαχίες.

Στο δεύτερο μέρος το Σιάτλ μπήκε καλύτερα, πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Μέλια, το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Μπενεζέ στο 58ο λεπτό με το παιχνίδι όμως να μην τελειώνει εκεί.

Το ντέρμπι τελικά πήγε στο Κάνσας με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν μια υποδειγματική αντεπίθεση και τον Εσπίνοζα να τροφοδοτεί την κατάλληλη στιγμή τον Ράσελ ο οποίος με ένα άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.